Zápas 5.3.2022 | Redakce

Trojbodový vstup do nadstavby: Exportný gól Mondeka

Tréner Benkovský nemal k dispozícii Kovaľa, Chobota, Tótha, Pintéra či Kiru. Základná zostava sa tak, až na návrat Kyziridisa po piatich žltých kartách, nemenila.

Úvod stretnutia bol aktívny z oboch strán. Do zápasu lepšie vstúpili domáci futbalisti. Od prvej sekundy držali loptu a vyvíjali tlak na futbalistov od Žitavy. Tí najprv odolali nebezpečnému centru Steinhubela, na ktorý okamžite odpovedal Kyziridis zľava, keď hľadal pred bránou Slobodu. Toho len tesne minula lopta. V šiestej minúte centroval sprava znova Steinhubel. Na zadnej žrdi našiel Mihálika a ten hlavou trafil Čogleyovu ruku. Hlavný arbiter ukázal na biely bod. Loptu naň si postavil Lačný, no na Lukáča nevyzrel. Strážca svätyne ViOn-u vytiahol výborný a najmä dôležitý zákrok. Defenzíva mu pomohla odvrátiť loptu na rohový kop. Po ňom ťažil zo skrumáže Chrien. Vpáde zakončoval zblízka do dobre postaveného Menicha. Boli to dva dôležité momenty, ktoré zverencov trénera Benkovského po úvodných minútach prebrali a zdvihli im varovný prst. V nasledujúcich minútach prebrali iniciatívu a s loptou na kopačkách obliehali pokutového územie Pohronia. V 18. minúte vymyslel po aute Čonku efektnú prihrávku za sebe Jibril. Našiel nabiehajúceho Mondeka, ale ten v dobrej pozícii mieril do rukavíc domáceho brankára. Tesne pred polhodinou hry mali Zlatomoravčania výhodu dvoch rohov. Oba rozohral Kyziridis. Pri prvom pálil z odrazenej lopty Sloboda tesne vedľa pravej žrde. Pri druhom sa o slovo prihlásil Mondek a nekrytý spoza šestnástky nedal nádhernou ranou do ľavého horného rohu Le Giangovi žiadnu šancu – 0:1. V závere prvého dejstva to strelou spoza skúšal aj Jibril, no nemal presnú mušku.

Po zmene strán sa obraz hry nezmenil. Loptu držali hráči Zlatých Moraviec a pokračovali v nápore. V šesťdesiatej minúte vnikol do šestnástky Kyziridis, pred prázdnou bránou hľadal jedného zo svojich spoluhráčov, ale defenzíva Pohronia bola na mieste. V 72. minúte prišla možnosť na uzavretie zápasu v prospech ViOn-u. Kyziridis si vymenil loptu po rýchlom protiútoku s Grozdanovskim a pred zakončením bol sfaulovaný. Penalta sa tak kopala aj na druhej strane. Sám faulovaný hráč zobral zodpovednosť na seba, ale Le Gianga neprekonal. Stav zostal nezmenený. O šesť minút na to sa individuálne prepracoval k bráne Grozdanovski a z uhla tvrdou strelou preveril Le Gianga. V samom závere vrhli domáci všetky sily do útoku. Po jednom nákope lopta prepadla ku Klabníkovi, no Lukáč situáciu výborne čítal, včas vybehol a vytiahol skvelý zákrok, ktorým zachránil pre svoje mužstvo tri body.

Ľuboš Benkovský (tréner FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble): „Vzhľadom k poslednému zápasu, v ktorom sme nešťastne prehrali a predviedli veľmi dobrý výkon, sme sa počas týždňa dobre nastavili. Uverili sme, že môžeme získavať body a nemusíme inkasovať veľa gólov. Že máme na to, aby sme vyhrávali a zvládali ťažké stretnutia. Ťažký duel bol aj tu v Pohroní, ale moje mužstvo pracovalo veľmi dobre. Fungovalo. Vytvorilo si dostatok príležitostí. Na druhej strane, myslím, že sme zápas mohli uzavrieť skôr a nedať súperovi možnosť, že po nejakej nakopnutej lopte sa môže presadiť. Nakoniec sme to zvládli. Získali sme tri body. Neinkasovali sme a jeden dali. Je to pre nás veľká motivácia do ďalšej práce.“

Martin Bittengl (tréner FK Pohronie): „Sme veľmi sklamaní. Dostali sme sa tam, kde sme. Nevyzerá to s nami dobre. Nádej ale umiera posledná. Budeme bojovať, no sme vo veľmi zložitej situácii. Do zápasu sme išli s tým, že chceme hrať futbal a nie iba nakopávať. Prvých päť minút sa nám to darilo. Aktivita vyústila do pokutového kopu. Žiaľ, nepremenili sme ho. Ťažko si to viem vysvetliť, pretože od toho momentu sme všade boli neskoro. V súbojoch, menej sme behali. Neviem, či to bolo psychikou alebo niečím iným. Niektorí hráči sa zranili. Už po rozcvičke sme boli nútení urobiť zmenu. V priebehu prvého polčasu sa zranil krajný obranca Šimčák, ktorý je pre nás veľkou zbraňou. Škoda, že sme na konci nedali vyrovnávajúci gól. Šanca tam bola.“

FK Pohronie – FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble 0:1 (0:1)