Tréner Benkovský nemohol využiť služby dlhodobo zranenej dvojice Duga – Kovaľ, ku ktorým sa najnovšie pridal krídelník Chobot. V súboji s Ružomberkom si nešťastne poranil koleno a od futbalu si, pre roztrhnutý väz, oddýchne minimálne šesť mesiacov. Po menšom zranení sa do zostavy vrátil Sloboda a na lavičku Yilmaz. Chýbal tiež Chren.

8. kolo, sobota 18.9. Mestský futbalový štadión Michalovce

2:1

Fortuna liga 2021/2022
Branky: 7. Oshima, 20. Trusa – 32. Čonka Žlté karty: 36. Neofytidis, 57. Vaško, 82. Artabe - 25. Čonka, 64. Bednár
Diváci: 842

Úvod duelu bol aktívny z oboch strán. V šiestej minúte rozohral Kyziridis rohový kop na zadnú žrď, kde lopta prepadla na kopačku Bednára, ale ten zakončoval cez brániaceho hráča do domáceho brankára. Odpoveď Michaloviec prišla okamžite a bola gólová. Na opačnej strane sa lopty zmocnil Oshima, z osemnástich metrov napriahol a umiestnenou strelou k pravej žrdi nedal Lukáčovi šancu – 1:0. Inkasovaný zásah pomohol viac hráčom ViOn-u, ktorí pridali na aktivite a držali loptu na svojich kopačkách. Chýbala im presnejšia finálna fáza. Tú mali opäť futbalisti Michaloviec v dvadsiatej minúte. Sprava odcentroval pred bránu Kotula a našiel hlavu Trusu, ktorý namieril síce do brvna, ale jeho pokus sa odrazil za čiaru – 2:0. Znova boli po góle aktívnejší hostia. O desať minút neskôr sa dočkali vytúženého zásahu. Postupnou kombináciou sa k lopte dostal na pravom krídle Mondek, nacentroval presne na zadnú žrď, kde si umne nabehol Čonka a strelil kontaktný gól – 2:1. Záver prvého dejstva priniesol vyrovnaný priebeh. Päť minút pred odchodom do kabín vypálil spoza šestnástky Kanu, no Lukáč vytiahol skvelý zákrok a podržal svojich spoluhráčov.

Po zmene strán urobil tréner Ľuboš Benkovský jednu zmenu. Od prvých sekúnd sa obraz hry zmenil. Loptu mali vo svojej moci jeho zverenci a súperovi ju nepožičiavali. V 48. minúte sa takmer hralo odznovu za nerozhodného stavu. Roh Ďubeka defenzíva Michaloviec neodvrátila, dostal sa k Švecovi, ktorý to skúsil strelou zblízka po zemi. Trafil Száraza. Zemplínčania sa k Lukáčovej bráne dostávali sporadicky. Skúšali to nepresne z diaľky alebo centrovanými loptami. Vionisti vyvíjali čoraz vyšší tlak okolo domáceho pokutového územia. V sedemdesiatej minúte našiel centrom Kyziridis hlavu Čogleya, ale namieril do náručia brankára. Ten istý hráč si zopakoval svoj pokus o osem minút na to, keď zakončoval prihrávku Bednára. Lopta letela tesne vedľa pravej žrde. Viac ako osemsto prítomných divákov viac vzruchu nevidelo. Domáci udržali tesné vedenie. Zlatomoravčanov čaká v stredu Slovnaft Cup v Trebaticiach a v sobotu privítajú vo svojej aréne Liptovský Mikuláš.

Ľuboš Benkovský (tréner FC ViOn Zlaté Moravce): “Zápas sa mi hodnotí ťažko. Z našej strany je veľmi negatívny fakt, že sme v prvej dvadsaťminútovke inkasovali dva góly. Napriek tomu si myslím, že sme sa dokázali nadýchnuť, vytvoriť si šancu a skorigovať výsledok už v prvom dejstve. V druhom sme, aj po zmene systému, opäť oživili hru. Priniesli sme ďalší impulz, vďaka ktorému sme si vypracovali ďalšie príležitosti. Hráči išli na dno svojich síl. Nechcem niečo extra vyčítať. Bolo vidieť, že bojujú a chcú ísť za spoločným cieľom, bodmi. Keď ale nepremeníme šance, nemôžeme bodovať.“

Miroslav Nemec (tréner MFK Zemplín Michalovce): „Jednu sobotu ste smutní, druhú šťastní. Do zápasu sme vstúpili tak, ako sme chceli – gólom. Následne sme využili ďalšiu možnosť. Na niečo takéto nie sme zvyknutí. Súper nám strelil kontaktný gól. Takýto zápas nás môže posunúť ďalej. Hostia boli nebezpeční, dostal sa do niekoľkých šancí. Duel sa lámal. Bol ťažký pre obe strany. Chválim Zlaté Moravce i nás. Bolo to o behaní a srdci.“