Tlačová správa 9.2.2023 | Timotej Pavlík

Ivan Galád pred jarou: Záchrana po štyroch alebo štrnástich kolách

FC ViOn mal pred začiatkom jarnej časti Fortuna ligy tlačovú konferenciu. Pred médiá predstúpili predseda predstavenstva Martin Ondrejka, tréner Ivan Galád a kapitán Tomáš Ďubek.

"Klub je na tento rok zabezpečený. Verím, že nás hráči donútia, aby nás to stálo ešte viac peňazí," narážal v úvode na víťazstvá a vyplatené prémie predseda predstavenstva Martin Ondrejka. V krátkosti sa dotkol aj športovej stránky. "Našim cieľom je jednoznačne záchrana. Chceme, aby aj jar bavila tak našich fanúšikov, ako záver jesene," dodal.

Tréner Ivan Galád vyzdvihol fungovanie klubu. "ViOn má svoje čaro. Donedávna som iba o ňom počul, teraz ho zažívam. Súvisia s ním najmä pozitívne veci. Tento klub treba poznať. Existujú tu medziľudské vzťahy, prostredie, ktoré vám praje. Týka sa to aj futbalistov. Prejavujú vysokú úroveň nie len kvality, ale aj charakteru. Máme aj športové ciele. Našou prioritou je, aby sa v Zlatých Moravciach aj v budúcej sezóne hrala najvyššia súťaž," povedal na úvod.

Tím absolvoval netradične aj sústredenie v zahraničí. Pobyt na chorvátskej Makarskej organizačne pre klub manažovala dvojica Stanko Delić (hotelové služby) a bývalý výborný chorvátsky futbalista Miljenko Ševelj (komunikácia so súpermi a prípravné zápasy). Pochvaľoval si aj kapitán Tomáš Ďubek. "Sústredenie splnilo účel. Mali sme výborné zázemie a ťažkých súperov bosnianskej ligy. Prišli noví hráči, aj pre nich to bolo dobre, zapadli do kolektívu," hovorí rekordér najvyššej súťaže v počte štartov.

Odchody a príchody v zimnom prestupovom termíny sú vyvážené. "Odišiel dôležitý futbalista Niarchos. Ostatné odchody som si v podstate vyžiadal. Prišli mladí. Do tréningového procesu, ale i zápasového, prinášajú pozitívny vietor. Príchody sme chceli orientovať aj slovenskou cestou. Veríme, že vstupy, ktoré sme spravili, budú správne. Dôležité je, že sme vytvorili konkurenčné prostredie, máme zdvojené posty, máme dvadsať kvalitných hráčov," pokračuje Galád.

Od januára pôsobí v klube aj asistent trénera Gergely Geri. Z účinkovania v Nitre je s Galádom zohratou dvojičkou. "Je to v podstate hotový tréner. Som veľmi rád, že mal veľký záujem o pozíciu asistenta. Chcel byť v tomto klube. Tešíme sa, že napriek tomu, že mal platnú zmluvu do leta v Trebišove, tak vyšli nám a jemu v ústrety. Patrí im za to poďakovanie," dodáva tréner FC ViOn.

Športové ciele do jari sú jasné. Ako na ne, prezradil Galád. "Na úvodnom tréningu jari sme si povedali, že nás čaká turnaj, ktorý má dvanásť mužstiev a štyri kolá. A všetci začíname s nula bodmi. My v tom turnaji chceme uspieť. ViOn sa určite zachráni. Buď to bude po štyroch kolách alebo po štrnástich," uzavrel kouč vionistov.

V závere pozitívne rezonovali aj kontrakty pre mladých hráčov z vlastnej akadémie. Zazmluvnení sú brankár Richter, v zime pribudol Stareček, chystá sa ďalší futbalista z U19. Okrem nich sú to aj mená, ktoré sú aktuálne na hosťovaní, Belmenen, Rák a Ševčík.

KÁDER:

18 Matúš Chropovský (B), 1 Patrik Lukáč (B), 33 Patrik Richter (B)
25 Samuel Suľa (O), 37 Alden Šuvalija (O), 42 Michal Pintér (O), 66 Martin Bednár (O), 90 Matúš Čonka (O), 30 Robert Stareček (O), 31 Martin Toml, (O), 6 Timotej Múdry (S), 14 Denis Duga (S) „AK“, 8 Anton Sloboda (S) „AK“, 5 Tomče Grozdanovski (S), 29 Adam Brenkus (S), 26 Tomáš Ďubek (S) „K“, 16 Karol Mondek (K), 17 Lucas Demitra (K), 9 Tomáš Vestenický (K), 98 Stephano Almeida(K), 20 Patrik Pinte (Ú), 7 Roman Čerepkai (Ú), 10 Kenneth Ikugar (Ú), Nazarij Gavriljuk (O) – v riešení

PRÍCHODY:

Robert Stareček – akadémia U19, Alden Šuvalija – 1. FC Slovácko (hosťovanie), Lucas Demitra – AS Trenčín (hosťovanie), Roman Čerepkai – FK Teplice (hosťovanie), Kenneth Ikugar – FC Spartak Trnava (hosťovanie), Nazarij Havriljuk – Šachťar Doneck (v riešení)

ODCHODY:

Marko Ševčík – MFK Dukla Banská Bystrica (hosťovanie), Sebastián Rák – TJ Družstevník Ludince (hoťovanie), Aaron Belmenen – SC/ESV Parndorf 1919 (hosťovanie), Giannis Niarchos – DAC Dunajská Streda, Tomáš Horák – FK Slovan Galanta

PRÍPRAVNÉ ZÁPASY:

FC ViOn – FC ŠTK 1914 Šamorín 5:1 (Almeida 2, Mondek 2, Pinte)
Kecskeméti TE – FC ViOn 1:0
NK Široki Brijeg – FC ViOn 1:1 (Čerepkai) – na sústredení na Makarskej
HŠK Zrinjski Mostar – FC ViOn 4:1 (Demitra) – na sústredení na Makarskej
FC ViOn – FC Petržalka 4:0 (Mondek 2, Demitra, Almeida)

Bilancia: 5 2 1 2 11:7

Strelci: Mondek 4, Almeida 3, Demitra 2, Pinte, Čerepkai po 1

Generálny partner
Hlavný partner
Partneri