Rozhovor 2.6.2022 | Redakcia

M. Ondrejka: Musíme sa správať zodpovedne, žiť v realite a vážiť si podmienky

Môže sa zdať, že počas futbalovej letnej dovolenky príliš hovoriť o čom nie je. Ale je to pravý opak. Vtedy sa práve varí v kluboch všetko podstatné na novú sezónu. Viac v rozhovore s generálnym manažérom FC ViOn Marekom Ondrejkom.

Je po sezóne. Tri týždne pauzy. Čas na oddych. Platí to aj v prípade manažmentu?

- Je to dovolenka pre hráčov. Treba, aby vypli, vyčistili si hlavy, načerpali nové myšlienky. My ostatní, vrátane trénerov, máme práve teraz najviac roboty.

Skončilo zatiaľ desať hráčov. Menich, Tóth, Neofytidis, Chren, Čögley, Kolesár, Jibril, Chobot, Kovaľ, Kira. Asi to je spôsobené aj tým...

- Určite áno. Treba vyskautovať nové mená. Nie sú to jednoduché veci. Vieme, že sú takí, že povedia ten a ten je voľný. Ten by sa nám hodil. Prečo ho nezoberieme. Ale za všetkým vždy niečo je. Verte, s radosťou by sme zobrali každého kvalitného futbalistu. A s radosťou by sme ich mali v kádri aj tridsať. A nebol by problém ich aj okamžite vybrať. Len prosím, nežime v nejakej bubline, žime v realite.

Zastavme sa ešte pri odchodoch. Nie je to veľký počet?

- Je. Ale všetky boli v podstate plánované. S výnimkou jedného. Menicha. S tým sme rokovali, ale nie je tu. To znamená, že k dohode neprišlo. Vo futbale nič výnimočné. Prirodzená vec. S ostatnými, ktorým končili zmluvy, k debatám neprišlo. Dôvody boli štyri. Buď to boli starší hráči, alebo dlhodobo zranení, alebo im končili hosťovania, alebo futbalisti s malou minutážou. Všetkým sa chcem v mene celého klubu poďakovať za všetko, čo preňho urobili. Zaslúžia si to. S každým sme sa rozišli férovo, bez urážania sa a s podaním rúk. Toto je to najdôležitejšie.

Ako prebieha skauting, kto v klube rozhoduje o príchode hráčov?

- Podieľame sa na ňom viacerí v rámci klubu, vrátane realizačného tímu. Je to proces v podstate non stop. Akýsi lievik mien končí u mňa a hlavného trénera. Ale konečné slovo je na Jánovi Kocianovi. Tak to ma byť. On je šéfom lavičky, on je zodpovedný za tím, on má právo ako posledný rozhodnúť o hráčovi. Samozrejme, vždy vychádzame z našich možností. Najdôležitejšie je v skautingu urobiť čo najmenej chýb. Keď ich urobíme menej, ako naši súperi, vtedy môžeme byť úspešní a byť pred nimi.

Zatiaľ klub zverejňoval iba o odchody. Kedy sa fanúšikovia dozvedia aj mená nových hráčov?

- Ako som povedal. Je to určitý proces. Nechceme hovoriť o menách, kým nie sú definitívne. Naša konkurencia je všade okolo nás a nespí. Pracujeme od rána do večera. Vieme, kde nám hráči odišli, tam nám musia aj prísť. Nejde to z hodiny na hodinu, ani zo dňa na deň. Zvlášť v našich podmienkach.

Fortuna ligu museli opustiť Sereď a Senica. Zameral sa klub aj na ich hráčov?

- Možno sa už opakujem v poslednej dobe, ale sme malý, rodinný klub, ktorý má svoje finančné limity. Buďme ale za ne nášmu majiteľovi vďační. Vážme si ho. Zaslúži si rešpekt za to, ako podporuje klub. Zároveň si myslím, že tie platové stropy, ktoré sú u nás, sú vzhľadom na veľkosť klubu, mesto, región a naše možnosti v lige nastavené primerane. Chceme sa správať zodpovedne. Nie je problém nasľubovať hráčom hory doly. Ale pýtam sa, čo ďalej? Je to seriózne? Nemôžeme byť zaslepení len športovým úspechom, povedzme postupom do hornej šestky. Aj keď by sme to všetci každý rok chceli. Musíme sa správať zodpovedne a robiť s takým budgetom, ktorý máme. My nechceme futbal klamať. My nechceme hráčom nič sľubovať. To nie je naša cesta. Kto to robí, je to len krátkodobý úspech. Z dlhodobého hľadiska sa to každému vráti.

Čo teda tí prípadní hráči zo spomínaných klubov?

- Tí, ktorí sú kvalitatívne na úrovni, nie sú pre nás dostupní. Povedzme si pravdu. V tých kluboch mali minimálne dvojnásobné platy, ako sú u nás maximálne stropy! Všetko sa to ľahko predstavuje. Ale ak je hráč naučený na nejaký štandard, ťažko ho privedieme do ViOnu. Aj keď faktom je, že u nás si plníme záväzky do bodky. Aj keď skromnejšie. Inde to mohol mať len sľúbené.

V kádri majú aj na ďalšiu sezónu zmluvy Pintér, Bednár, Grozdanovski, Kyziridis, Mondek, Švec, Horák. Klub podpísal už Lukáča, Čonku, Dugu, Ďubeka. Zatiaľ je teda k dispozícii 11 futbalistov. Čo so Slobodom a Suľom, ktorým skončili tiež kontrakty? V prípade druhého menovaného išlo o hosťovanie.

- Oboch chceme v tíme. Urobíme všetko pre to, aby sa nám to podarilo. Dôležité je, že obaja prejavili záujem pokračovať u nás. Hovoriť budeme ešte aj s Hasprom.

Čo ďalšie príchody?

- Aktuálne sú na spadnutie štyri. Všetko ide o mladých futbalistov do 25 rokov. S ďalšími dvomi-tromi sa bavíme. Ďalších skautujeme a k rokovaniam ešte neprišlo. Musíme robiť síce rýchlo, ale s rozvahou. Nie sme klub, ktorý môže naberať hráčov len od buka do buka. Musíme si dvakrát premyslieť, koho zoberieme na danú pozíciu. Som rád, že s trénerom Kocianom máme rovnaký pohľad na posilnenie hlavne ofenzívy. V podstate na každom poste. Toto bude kľúčové smerom k nášmu úspechu v novej sezóne. Tu musíme zabrať najviac a pokúsiť sa priniesť rozdielových hráčov, samozrejme v rámci našich finančných možností.

Vyzerá to tak, že sa zameriavate na mladších futbalistov.

- Nešpecifikoval by som to tak. Aj keď naozaj zatiaľ sme pred podpismi s mladými hráčmi. Ďalší môžu byť zasa skúsenejší. Môžu to byť Slováci alebo cudzinci. Neškatuľkujeme. Lebo tým si v skautingu uzatvárame nožnice. Je to všetko skôr o možnostiach a ponuke.

Koľkočlenný by mal byť káder na novú sezónu?

- Rátame s 22 hráčmi plus brankári.

Pribudnú doňho aj dorastenci?

- Určite áno. Budú v tréningovom procese, budú mať priestor. Z terajšej U19, ale i tej budúcosezónnej. Veríme, že už prvoligovej. Tá môže byť hráčsky zaujímavá. Toto riešime v podstate denno-denne so športovým riaditeľom mládeže Jozefom Novotom. Mali by to byť chlapci, ktorí majú potenciál a zaslúžia si to. Vieme si predstaviť u niektorých aj profesionálne kontrakty.

Aká je vlastne filozofia klubu?

- Odznela celkom jasne v predchádzajúcich odpovediach. Aj čo sa týka finančných možností, aj zodpovednosti, aj zloženia kádra.

A aké budú ciele?

- O nich sa budeme baviť, až keď budeme mať zložený tím. Pred vyše rokom vo februári po postupe do hornej šestky v Nitre, po víťazstve 1:0, som povedal, že užime si a vážme si ten úspech. Nebude to pre tento malý klub každoročná samozrejmosť. Aj keď vždy urobíme všetko pre to. Tým je povedané všetko.

Hlavný partner
Partneri