Aktuality 5.5.2022 | Tlačová správa

Ľuboš Benkovský po vzájomnej dohode pri Žitave skončil. Nahrádza ho Ján Kocian

Mužstvo ViOn-u trénoval od leta 2020. Posledným stretnutím, ktoré viedol ako hlavný tréner, bola bezgólová remíza v Senici. Na jeho stoličku zasadol Ján Kocian.

Hneď vo svojej úvodnej – premiérovej sezóne vo Fortuna lige doviedol ViOn k historicky najúspešnejšiemu umiestneniu. Tím obsadil piate miesto a predstavil sa proti Žiline vo finále baráži o Konferenčnú ligu UEFA. V druhom roku sa mužstvu nedarilo podľa predstáv. Čaká ho znova baráž, tentoraz o zotrvanie v najvyššej súťaži.

„Po nezvládnutom zápase v Senici sme si na začiatku týždňa sadli s majiteľom za jeden stôl a dohodli sa na vzájomnom ukončení. Chcem sa mu a ďalším poďakovať za šancu, ktorú mi dali vo Fortuna lige. Končí sa dvojročné spoločné fungovanie. Hneď prvý rok bol z pohľadu klubu historický. O to viac ma mrzí, že sa nám nepodarilo v tomto druhom naň nadviazať lepšími výsledkami. Na analýzu bude priestor po zvládnutej baráži a zotrvaní klubu v najvyššej súťaži. To je teraz jediným cieľom. Z tohto dôvodu vzišiel z našej strany posledný impulz, ktorý mužstvu môžeme dať,“ uviedol na záver svojho pôsobiska Ľuboš Benkovský. V domácom pohári vybojoval dvakrát štvrťfinále.

Klub viedol dva roky. Dokopy odtrénoval 63 zápasov s bilanciou 17 výhier, 16 remíz a 30 prehier. V aktuálnej sezóne bol šiestym najmladším trénerom v rámci Európy.

„Na základe posledného zápasu v Senici, kde náš tím nezískal veľmi dôležité tri body, ktoré pre nás mohli znamenať ešte nádej na desiate miesto, prichádza k zmene na trénerskom poste. Dnešným dňom končí Ľuboš Benkovský. V prvom rade mu v mene klubu chcem poďakovať za všetko, čo pre ViOn urobil. Nezabudnuteľná zostane najmä vlaňajšia sezóna, ktorá bola pre klub historická. Bola to senzačná jazda, ktorá sa skončila tesne pred bránami Európy. Ale rovnako aj mnohé ďalšie veci, celkový pohľad na futbal a smerovanie klubu po športovej stránke. Ďakujem mu za dvojročnú výbornú spoluprácu. Zároveň mu želám veľa osobných a športových úspechov v ďalšej trénerskej kariére,“ objasnil generálny manažér Marek Ondrejka.

Ľubošovi ďakujeme za odvedenú prácu pre náš klub a v ďalšom pôsobisku prajeme čo najviac úspechov.

Novým kormidelníkom je Ján Kocian

Na miesto Benkovského zasadne 64-ročný Ján Kocian. Ide o skúseného, uznávaného trénera, ktorý počas svojej kariéry viedol poľské celky Ruch Chorzów, Pogon Szczecin či Podbeskidzie. Rok strávil pri národnom tíme Yemenu. Skúseností má tiež Číny či reprezentácie Slovenska, ktorej šéfoval v rokoch 2006-2008.

„Na uvoľnený post sme mali len jedného kandidáta, s ktorým sme sa dohodli v priebehu jedného dňa. Hľadali sme adepta, ktorý vleje tímu v závere sezóny novú krv, prinesie do kabíny nový impulz. A zároveň takého, ktorý bude v klube pracovať aj v novej sezóne. Počnúc piatkom sa hlavným trénerom stane Ján Kocian. Veľký a skúsený odborník a rešpektovaná osobnosť nášho futbalu. Sme presvedčení, že spoločne dosiahneme v závere sezóny stanovený cieľ, a to záchranu ViOn-u vo Fortuna lige. A taktiež, že budeme v tej novej napĺňať úspešne nové výzvy a ciele. Vítame ho u nás a prajeme veľa úspechov,“ pokračuje Marek Ondrejka.

Kocian ViOn pozná veľmi dobre. Je rodákom z vedľajších Topoľčianok, kde žije so svojou rodinou. V aktuálnom ročníku navštevoval domáce stretnutia. S tímom ho čakajú záverečné dve kolá sezóny (doma proti Pohroniu, vonku s Liptovským Mikulášom) a následne baráž o zotrvanie vo Fortuna lige.

„Videl som dva extrémy. Zápas proti Dunajskej Strede (2:0) a duel s Trenčínom (0:2, pozn. red.). Sám seba som sa po Trenčíne pýtal, aká je pravá tvár mužstva? Tá, ktorú som videl proti Dunajskej, alebo proti Trenčínu? Verím, že tím má väčší potenciál, než aký ukázalo v posledných kolách. Verím, že zmenou príde impulz. Kvalita v kádri je či drieme. Je potrebné ju len oživiť,“ zneli slová nového lodivoda Jána Kociana, ktorý sa médiám predstaví na brífingu v piatok ráno pred prvou tréningovom jednotkou s novým kolektívom.

S mužstvom nechce iba dohrať sezónu, ale vyťažiť z hráčov maximum a, samozrejme, zvládnuť baráž, aby ViOn pôsobil v najvyššej súťaži aj o rok.

„Pre mňa je ViOn špecificky klub. Zažil som všetky roky jeho budovania. Viem, čo všetko majiteľ Vilko Ondrejka pre klub urobil a stále robí. Bol som nastavený na zahraničie, no keď ma oslovil s tým, či mu neviem pomôcť, nechcem mu povedať nie. Veľmi si ho vážim. Som odtiaľto, a keď ide o pomoc, je o tom presvedčený, nepotreboval ma presviedčať,“ uzavrel tréner Ján Kocian.

Generálny partner
Hlavný partner
Partneri