Rozhovor 29.7.2022 | Timotej Pavlík

​Odchádza niekto ako kráľ. Klub sa rozlúčil so svojou legendou

Profi kopačky zavesil na klinec ako 38-ročný. Martin CHREN ukončil vlaňajšou sezónou svoju futbalovú kariéru.

Posledný duel bol preňho víťazný. So svojim ViOnom vyhral v poslednom kole ročníka 2021/22 v Poprade s Liptovským Mikulášom 2:0. Na ihrisku pobudol záverečných 14 minút. Počas kariéry odohral v drese Zlatých Moraviec v najvyššej súťaži 297 zápasov. S výnimkou krátkych anabáz v rakúskom SC Horn a KFC Komárno svoj futbalový život spojil výlučne s klubom od Žitavy.

V domácom stretnutí s MFK Skalica sa klub s jeho futbalovou kariérou lúčil. Z rúk prezidenta klubu Karola Škulu a vedúceho mužstva Vladimíra Červeného st. si prevzal dres s menom “Štoky”, darčekový kôš a celoživotnú permanentku. Fanúšikovia mu tlieskali dvakrát. Pri tomto akte a v 12. minúte zápasu. Symbolicky v minúte, aké číslo nosil na drese.

Spomienky začal zoširoka.
- Hráva sa tu dlhodobo najvyššia súťaž. Bývam blízko Moraviec a nikdy som nevidel dôvod odísť niekam. ViOn je rodinný klub, vďaka čomu sa tu cítim ako doma. Ľudia, čo sa pohybujú v tomto klube, boli ku mne vždy féroví. To, čo sa povedalo sa aj dodržalo. Fungoval som tu vždy bez akýchkoľvek problémov. Cítil som sa tu fajn aj kvôli dobrému kolektívu.

Najväčší úspech s ViOnom dosiahol v sezóne 2006/2007, keď klub vyhral Slovenský pohár.
- Rád spomínam na víťazstvo v pohári. Keď si predstavím, že sme len mesto s 12 000 obyvateľmi, tak to znie ešte krajšie, až neuveriteľne. A potom spomínam na zápasy Európskej ligy.

Spomienky sú aj na dobré kolektívy, ktoré vždy v tomto klube boli.
- Vo futbale je to dôležité. Bez kolektívu by sme nedokázali zvíťaziť v domácom pohári. Možno vtedy tu bol jeden z najlepších, aký som kedy zažil. Podľa mňa to bol aj základný kameň úspechu.

Odchovancovi ViOnu dal futbal veľmi veľa.
- Celý život mi bol môj koníček aj prácou. Vďaka futbalu mám veľa kamarátov, či už spoluhráčov ale aj trénerov. Futbal ma naučil aj veľa vecí: Pokoru, skromnosť, férovosť a aby som sa nad nikým nevyvyšoval. Počas celej kariéry sa vyvíjala moja osobnosť. A za to, kým som dnes, vďačím futbalu.

Osemgólovému obrancovi chýbalo odohrať tri zápasy vo Fortuna lige, aby sa dostal na métu 300 zápasov.
- Pôvodne som to chcel skončiť na tristovke, ale nevydalo. Kto vie, možno sa ešte podarí (smiech). Skôr to vidím na amatérsky futbal.

Po konci profesionálnej kariéry má legenda požitavského futbalu viac voľného času.
- Je príjemné mať od futbalu trošku pokoj. Od júna sa tak môžem viac venovať synovi. Zostávam však pri ňom aj naďalej. Momentálne ako tréner na kempoch. Nemôžem povedať, že mám omnoho viac voľného času, stále je čo robiť.

Bývalý ľavý bek, či stopér, má odkaz aj pre fanúšikov.
- Asi len to, aby chodili na zápasy podporiť svoj tím. Nie je nič krajšie ako osláviť víťazstvo s čo najviac divákmi na tribúnach. Toto mi bude veľmi chýbať. Zároveň sa im chcem poďakovať za ich všetku priazeň, ktorú mi prejavovali.

A na záver “Štokyho” rada mladým futbalistom.
- Mladí hráči už majú lepšie podmienky ako sme mali my. Prajem im aby ich využili najlepšie ako vedia. No nech si najprv dokončia školu, to je tiež dôležitá vec do života. Prajem im, aby si splnili svoj futbalový sen. Nikdy sa ich nevzdávajte. Či už sú to futbalové alebo nejaké iné.


Generálny partner
Hlavný partner
Partneri