post

ViOn získal talentovaného mladíka. Na tri roky si upísal útočníka Mareka Šveca

Sedemnásťročný rodák z Partizánskeho prichádza k Žitave z akadémie Dunajskej Stredy, kde strávil štyri a pol roka.

Marek začínal s futbalom v rodnom Partizánskom, odkiaľ sa v ôsmich rokoch presunul do mládežníckych výberov ViOn-u. V červeno-modrých farbách strávil štyri roky, aby zamieril do už spomínanej Dunajskej Stredy. Šikovný zakončovateľ sa tak vracia do známeho prostredia.

„Teším ma, že sa môžem vrátiť na miesto, kde som futbalovo vyrastal. Zlaté Moravce mi v tom čase dali všetko, čo som k futbalu potreboval. Som rád, že sa s vedením a mojim manažérom Emilom Kovarovičom podarilo dohodu spečatiť. Ďakujem za šancu. Chcel by som sa čo najskôr presadiť do zostavy, získavať minutáž a pomáhať tímu k úspešným výsledkom,“ uviedol Švec po podpise zmluvy.  

Na Žitnom ostrove sa vďaka svojmu talentu a tvrdej práci dokázal v silnej konkurencii presadiť do základnej zostavy. Na ihrisku dostával od trénerov veľkú porciu minút a získaval cenné skúsenosti. Zlatomoravčania sa s perspektívnym mladíkom dohodli na trojročnom kontrakte. Pre Šveca ide o prvú profesionálnu zmluvu v kariére.

„Veľmi nás teší, že prvú profesionálnu zmluvu podpísal Marek práve s našim klubom a uprednostnil nás pred svojim materským, či inými klubmi. Vnímame to ako ocenenie našej roboty. On a jeho rodičia tak urobili aj na základe referencií, čo si nesmierne vážime. Prichádza z Akadémie DAC Dunajská Streda, kde pôsobil štyri roky. Ešte len na Silvestra mal 17 rokov. Ide o veľký talent, už teraz ide o veľmi zaujímavého útočníka. Čo bolo pri transfere nesmierne dôležité, že o hráča prejavil veľký interes aj tréner Benkovský. Zaujímavosťou je, že ten ho lanáril ešte ako mládežnícky kormidelník do Trnavy, vtedy sa ale rozhodli rodičia pre Dunajskú Stredu. Teraz, po čase, sa teda ich cesty predsa len spoja. Marek je ešte dve sezóny využiteľný prípadne aj pre dorast. Samozrejme, rátame s ním do A tímu, kde si ho budeme pomaličky pripravovať. Vidíme v ňom v budúcnosti veľký potenciál, má na to všetky predpoklady,“ pokračuje generálny manažér Marek Ondrejka.

Okrem klubovej kariéry má Marek Švec v mladom veku za sebou pomerne bohatú i tú reprezentačnú. Vo svojich začiatkoch sa z ViOn-u dostal do mládežníckeho výberu. Najcennejší dres si oblieka odmalička. V pätnástich rokoch si zahral prípravný súboj proti reprezentácii Slovenska do 21 rokov. V aktuálnej sezóne nastupuje pod vedením trénera Rusnáka s o rok staršími spoluhráčmi – vo výbere do osemnásť rokov.

„Keď som prichádzal do ViOn-u, tak sme si určili cestu. Chceme pracovať s mladými futbalistami, ktorí majú predpoklad k tomu, aby boli v budúcnosti lepšími a najmä dobrými hráčmi pre náš klub. Tejto cesty sa snažíme držať, preto sa skauting uberá týmto smerom. Už v lete prišla do nášho kolektívu dvojica Marián Šmatlák a Alexandros Kyziridis. Po polroku sa k ním pridáva ďalší, mladý a perspektívny hráč s reprezentačnými skúsenosťami Marek Švec. Určite je pred nami ešte dlhá cesta. Kyziridis sa po krátkej adaptácii dokázal prepracovať do základnej zostavy. Veríme, že k nemu pribudnú ďalší,“ uzavrel hlavný tréner Ľuboš Benkovský.

Švec sa zapojil s novým tímom do tréningového procesu od začiatku zimnej prípravy. S mužstvom ho čakajú štyri súboje. V prvom si zmerajú sily so Spartakom Trnava (16.1. o 13.00 hod.).