post

Stovka? Som za ňu vďačný, hovorí kanonier Filip Balaj

Dvadsaťtriročný futbalista si pripísal v kariére zaujímavý míľnik, ktorý sa nepodarí každému. Vo ôsmom kole nadstavbovej časti skupiny o titul si v domácom stretnutí s Trnavou pripísal jubilejný stý ligový štart. Proti belasým tak načal druhú stovku duelov.

Pred výkopom predposledného kola aktuálnej sezóny si prevzal spomienkový dres s menom „Bali“ a číslom „100“ z rúk predsedu predstavenstva Martina Ondrejku a generálneho manažéra Mareka Ondrejku.

„Sú to pekné pocity. Teším sa, že mi dal klub takýto darček. Nečakal som to. O to som vďačnejší a urobilo mi to radosť,“ uviedol na úvod rozhovoru rodák z neďalekej Novej Vsi nad Žitavou.

Ako prezradil, osobné štatistiky si nevedie a na čísla sa nesústredí. Užíva si futbal a na ihrisku chce odviesť vždy maximum, aby bol nápomocný svojmu klubu. Napriek tomu sme ho vyskúšali otázkou, či si pamätá na svoj vôbec prvý ligový štart. „Samozrejme, že si naň pamätám. Poviem aj presný dátum. Bolo to 22.7.2017 v drese Nitry proti Žiline. Vyhrali sme 1:0 a strelil som aj svoj premiérový gól,“ usmieval sa pri odpovedi Filip.

V ešte stále mladom veku patrí k skúseným futbalistom. Viac ako polovicu stretnutí z jubilejnej stovky si pripísal vo farbách MŠK Žilina (56), kde strávil takmer tri sezóny. Devätnásť štartov zaknihoval za Nitru. Pod Zoborom futbalovo dospieval v dorasteneckej kategórii, až sa prepracoval k mužom. Presnými zásahmi pomohol klubu vystrieľať najvyššiu súťaž.

„Stovka je, myslím, fajn číslo. Som za ňu vďačný (úsmev). Možno nie každému sa v kariére podarí hrať ligu na najvyššej úrovni toľko rokov a dosiahnuť takýto počet zápasov. Budem rád, keď ich bude čo najviac,“ pokračuje Filip Balaj.

V aktuálnej sezóne nastupuje pri Žitave. Na svojom konte má 26 súbojov, v ktorých nastrieľal 14 presných zásahov. V tabuľke klubových kanonierov je za Orávikom (32), Ďubekom (21) a Hodekom (18) na štvrtej priečke. Dokopy sa v lige radoval z dvadsiatich sedmich gólov.

„Z môjho pohľadu prežívam určite vydarenú sezónu. Keď som do ViOn-u prichádzal, stále som hovoril, že chcem byť najmä zdravý a odohrať čo najviac zápasov. Všetko, čo príde, bude iba plus. Spoločne sa nám podarilo vybojovať pre klub historicky najúspešnejšiu sezónu. A stále môže byť vyšperkovaná,“ naráža „Bali“ na možnú baráž o európske predkolá. Tá bude v prípade, keď Slovan skompletizuje double.

Historický úspech dosiahol najmenší tím na fortunaligovej mape postupom medzi šiestich najlepších. Z doterajších deviatich kôl nazbierali zverenci Ľuboša Benkovského sedem bodov. Doma zdolali Trenčín i Žilinu a remizovali s Trnavou.

„Sú to ťažké duely s veľmi kvalitnými súpermi. Posúvajú nás vpred. Odhaľujú slabiny, na ktorých musíme a chceme neustále pracovať. Každopádne, je príjemné porovnávať sa s najlepšími,“ uzavrel Filip Balaj.

Nášmu najlepšiemu strelcovi gratulujeme a želáme minimálne ďalšiu stovku.