post

Slovnaft Cup: Zlatomoravčania prehrali so Žilinou a s 52. ročníkom sa lúčia vo štvrťfinále

FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble – MŠK Žilina 0:2 (0:1)
33. Rusnák, 87. Paur
Žlté karty:
90. Pintér
Chovan – Čogley, Moško (46. Tóth), Menich, Pintér, Chren (C) (78. Orávik) – Duga, Grozdanovski (46. Ďubek), Sloboda – Hrnčár, Balaj
Žilina:
Belko – Anang, Minárik (C), Kiwior, Sluka – Myslovič (58. Gono), Fazlagič, Bichakchyan (69. Paur) – Rusnák (58. Ďuriš), Jibril (85. Nemčík), Kaprálik (69. Slebodník)
Rozhodovali:
Smolák – Ádám, Perát

Tréner Benkovský nemohol využiť služby zraneného Kovaľa s Kyziridisom. Do brány sa oproti prvému pohárovému duelu postavil Chovan. Do zostavy sa vrátil po niekoľkých mesiacoch stredopoliar Sloboda. Vionisti nastúpili proti Žiline v rozostavení 5-3-2.

Od prvej sekundy sa hralo svižne. Aktívnejší boli hráči hostí, ktorí pohrozili v ôsmej minúte Bichakchyanom. Jeho strela bola defenzívou zblokovaná na rohový kop. Žilinčania držali loptu na svojich kopačkách a obliehali pokutové územie domácich. V sedemnástej minúte sa znova v šanci ocitol Bichakchyan, keď takmer zužitkoval dlhú loptu. Prebral si ju, vypálil a mieril vedľa pravej žrde. O tri minúty neskôr sa musel mať strážca svätyne ViOn-u takisto na pozore. Spoza šestnástky napriahol Myslovič a Chovan boxoval do bezpečia. To už bola dostatočná výstraha pre futbalistov od Žitavy, ktorí zmenili rozostavenie na 4-2-3-1. Hra sa prakticky vyrovnala. Aj keď, krátko pred polhodinou hry, si mikrosúboj zopakovala dvojica Bichakchyan s Chovan.  Po niekoľkýkrát bol úspešný domáci brankár, ktorý včas vybehol a s jeho pokusom si hravo poradil. V tridsiatej minúte zachytil Sloboda výkop Belka, loptu posunul Čogleyovi, ktorý odcentroval do šestnástky, kde našiel Balaja, ktorý to skúšal z prvej, no jeho strela nemala dostatočnú razanciu a Belko si s ňou poradil. O tri minúty na to sa radovala hosťujúca lavička. Dlhý nákop Kiwiora našiel adresáta v podobe Rusnáka. Žilinské číslo 66 vystrelilo spoza Pintéra a prekvapilo aj Chovana, ktorému prešla strela popod nohu – 0:1. Inkasovaný gól Zlatomoravčanov nezlomil. Práve naopak, prakticky okamžite odpovedali v podobe aktivity Hrnčára. Rýchlonohý krídelník sa sprava preštrikoval do pokutového územia, skúsil to strieľaným centrom, ktorý Belko vyrazil tesne pred Slobodom.

Po zmene strán sa zverenci Ľuboša Benkovského vrátili na ihrisko s dvomi zmenami. V stretnutí nepokračovala dvojica Moško a Grozdanovski, ktorých nahradili Tóth Ďubekom. Od začiatku sa ViOn tlačil za vyrovnaním. Krátko po nástupe centroval na zadnú žrď Balaj, no nikoho zo svojich spoluhráčov nenašiel. Odpoveď Žiliny prišla v 54. minúte. Spoza šestnástky napriahol Myslovič a za prispenia pohotového Chovana trafil pravú žrď. Po tejto šanci prevzali iniciatívu domáci. Tí takmer nepožičali loptu svojmu súperovi a vyvíjali čoraz vyšší tlak. V 57. minúte centroval Čogley, ktorý hľadal pred bránou Chrena, ale pred ním odvrátil hrozbu jeden z obrancov na rohový kop. Ten rozohral Ďubek, našiel hlavu Balaja, no lopta mierila tesne vedľa. Tlak pokračoval a v 65. minúte znova vymyslel akciu Ďubek z rohu, keď nakrátko prihral Dugovi. Stredopoliar ViOn-u pálil z prvej na prvú žrď, kde sa mu takmer podarilo prekvapiť Belka. Hosťujúci brankár vyrážal na rohový kop. Vionisti to nevzdávali. Mali navrch. V 77. minúte poslal opäť center Čogley na Balaja, ten sa ocitol voľný pred bránou, ale jeho ranu smerujúcu do brány stihol zblokovať na roh jeden z obrancov žlto-zelených. Rovnaká dvojica si spoluprácu zopakovala ešte v 85. minúte, no hlavička Balaja mierila tesne vedľa pravej žrde. A tak prišiel na opačnej strane trest. O dve minúty neskôr Paur obral o loptu Menicha, zdalo sa, že si pritom počínal nedovolene, rozhodca nereagoval, čo využil hosťujúci futbalista na druhý gól – 0:2. Žilinčania vyhrali a postúpili do semifinále 52. ročníka. Po Slovnaft Cup-e privíta ViOn Žilinu i v nedeľu na domácej pôde vo Fortuna lige.

Ľuboš Benkovský (tréner FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble): „Bohužiaľ, zápas sme prehrali. V prvých dvadsiatich minútach sme hrali určitým systémom. Zistili sme, že nefunguje. Museli sme pristúpiť k jeho zmene. Od toho momentu sme sa okamžite dostali do hry. Boli sme organizovanejší smerom dozadu a nebezpečnejší smerom dopredu. Po zmene strán môžem ťažko niečo svojím hráčom vyčítať. Išli na dno svojich síl. Fungovali. Pracovali. Šli za gólom. Vypracovali sme si šance, no zostali nepremenené. Tým pádom sme nemohli vyhrať a postúpiť ďalej.“

Pavol Staňo (tréner MŠK Žilina): „Teším sa. Podarilo sa nám postúpiť v ťažkom zápase, v ktorom sa obe mužstvá prezentovali bojovným futbalom. Samozrejme, prispelo k tomu počasie. Myslím si, že keby dnes sedeli na tribúne diváci, boli by spokojní. Bol to duel plný súbojov, nasadenia. Šancí, pološancí. Z postupu mám radosť.“