post

S negatívnymi testami a pozitívnou náladou vstúpili Zlatomoravčania do zimnej prípravy

Tréner Ľuboš Benkovský privítal spolu s kolegami svojich zverencov v kabíne po trojtýždňovej prestávke. S mužstvom nepokračuje útočník Vladimír Tkáč, ktorému na konci minulého roka vypršal platný kontrakt. Novicom je sedemnásťročný zakončovateľ Marek Švec. Trénerom sa prišiel ukázať srbský stredopoliar Siniša Jolačič.

„Ide o mládežníckeho hráča. Pracovali sme na ňom už v lete, no pre jeho zranenie to nevyšlo. Prišiel sa nám ukázať. Chceme vidieť, v akom je stave. Na základe toho sa rozhodneme, či bude u nás pokračovať,“ vyjadril sa k devätnásťročnému stredovému hráčovi hlavný lodivod.

Benkovský: Káder zostane pokope. Chceme dosiahnuť náš tichý cieľ

Nováčikom v šatni je útočník Marek Švec (bližšie informácie i predstavenie hráča prinesieme v samostatnom článku, pozn. red.), ktorý sa mužstvu od Žitavy upísal na tri roky. Posledné sezóny strávil v akadémii Dunajskej Stredy. Pozitívom je návrat zranených opôr. S individuálnym tréningom odštartoval Anton Sloboda. S tímom sa naplno pripravuje stopér Michal Pintér.

„U Pintéra je všetko v poriadku. Robí progres. Veríme, že v priebehu týždňa, možno dvoch, bude v stopercentnom stave. Sloboda by sa k nám mohol pridať do mesiaca. Okrem Šveca sme sa o ďalších posilách nerozprávali. V ďalšej časti sezóny si chceme udržať káder pokope. Nepredpokladáme, že by niekto od nás odišiel,“ pokračuje Ľuboš Benkovský.

V úvodnej tréningovej jednotke privítal 24 futbalistov a dvoch brankárov. K mužstvu sa v najbližších dňoch pripoja Alexandros Kyziridis a Tomče Grozdanovski. Obaja dostali od klubu pár dní navyše. Druhý menovaný oslavuje s rodinou v Severnom Macedónsku Pravoslávne Vianoce.

„Príprava je krátka, ale nevidíme v tom problém. Skôr ju vnímame pozitívne. Hráči sú, zhruba, dva a pol týždňa vo fáze individuálnej prípravy. Zostávame všetci pokope. Čaká nás tak dokopy šesť týždňov tréningu. Zimný dril absolvujeme, aj vzhľadom k situácii, aká je, v domácich podmienkach. Chceme minimalizovať riziko ochorenia,“ zdôraznil 31-ročný tréner Benkovský.

Vionisti odohrajú štyri prípravné súboje. Tri z nich v rámci slovenskej skupiny na turnaji Tipsport Cup v Trnave. Na tamojšej umelej tráve si zmerajú sily s domácim Spartakom i trenčianskym AS. Proti Skalici nastúpia v Senci. V závere januára privítajú doma v generálke Podbrezovú. O týždeň – šiesteho februára – hostia vo ViOn aréne trnavský Spartak, s ktorým dohrajú 18. kolo Fortuna ligy.

„Prezentujeme sa určitým spôsobom futbalu, ktorý je pre súperov nepríjemný. Na 95 % mu zostaneme verní. Samozrejme, proti jednotlivým súperom sa budeme snažiť nájsť cestu, aby sme boli ešte úspešnejší. Do zvyšku sezóny sme si stanovili tichý cieľ – vybojovať prvú šestku. V prípravnom období sa môže toho veľa zmeniť. Viacerí súperi budú chcieť svoje kádre posilniť Je to nevyspytateľná situácia, ale náš cieľ je dosiahnuteľný. Veríme, že ho, spoločne, dosiahneme,“ ozrejmil plány Ľuboš Benkovský.

Ďubek: Ani sme nechceli, aby prišla prestávka

Zlatomoravčania sa vrátili do kabíny namotivovaní a v dobrej nálade. Hneď v úvode ich privítal klubový lekár MUDr. Jozef Hanzel s testami na COVID-19. Celé mužstvo a tiež klub mali negatívny výsledok.

 „Veľmi sa teším. Ani sme nechceli, aby prišla prestávka. Sme dobre naladení. S chalanmi som cez sviatky komunikoval. Tešili sme sa, že to opäť príde. Tréningy, zápasy… Kabína chýbala každému. Radosť je oprávnená. Partia je tu naozaj výborná. Nevieme sa dočkať prvej tréningovej jednotky,“ netajil nadšenie z návratu do pracovného kolotoča kapitán Tomáš Ďubek.

Žiadny hráčsky prievan počas krátke pauzy nenastal. V šatni tak našiel rovnakých spoluhráčov. „Zažil som viackrát množstvo zmien. Teraz sa nič také vo veľkom rozsahu nedeje. Nemáme problém. Kabína je skvelá, zapadne do nej každý. To, že sme zostali pokope, vnímam ako našu malú výhodu. Sú pred nami tiché ciele a ideme si za nimi,“ uviedol Ďubek.

Ondrejka: Naďalej ideme poctivo a s pokorou pracovať

ViOn si aj v jarnej časti udrží svojich ťahúňov. Šumy okolo predaja najlepšieho strelca nielen tímu, ale i celej ligy, Filipa Balaja, či najlepšieho asistenta Davida Hrnčára zažehnal generálny manažér Marek Ondrejka.

„Ani na Balaja, ani na Hrnčára neprišla žiadna konkrétna ponuka. S oboma som v dennej komunikácii, rovnako tak s ich agentmi. Mám radosť, že sme to všetko v utorok uzavreli. Po vydarenej polsezóne, ktorú u nás obaja mali, môžem povedať, že chcú s nami pokračovať ďalej. Nehľadali cestu ako odísť. Majú platné zmluvy. Pozerali sa na to tým smerom, aby dosiahli na jar úspech. Toto si u nich vážim. Verím, že dosiahneme.“

Zlaté Moravce zimujú na štvrtej priečke. V sedemnástich kolách nazbierali dvadsaťštyri bodov. Piata Trnava má manko bodu, šiesty Ružomberok dvoch. Tretia je, s tridsiatimi bodmi, Žilina.

„Ako už spomínal tréner, v rámci klubu to nazývame tichý cieľ. Vzhľadom k postaveniu, aké máme, si takýto cieľ musíme dať. Najmä je potrebné, aby sme urobili všetko pre jeho dosiahnutie. Tabuľka je veľmi vyrovnaná. Človek balansuje na hrane. Jedna remíza či prehra môže všetko zmeniť. Stále nie sme v pozícii, aby sme si dávali obrovské plány,“ pokračuje skromne Marek Ondrejka.

Balaj: Nevidím dôvod, aby som odišiel od rozrobenej roboty

Najviac skloňovaným menom je v poslednom období Filip Balaj. Bodaj by aj nie. Veď v jesennej časti nastrieľal, úctyhodných, jedenásť presných zásahov. Spolu so Zsoltom Kalmárom vedú tabuľku najlepších strelcov.

„Keď príde ponuka z Barcelony, klub by bol, verím, ochotný a uvoľnil ma (smiech). Momentálne som tu. Sústredím sa iba na ViOn. Nikdy neviete, čo vám prinesie zajtrajšok. V tom je futbal pekný. Nič neriešim. Nevidím dôvod, aby som odchádzal od rozrobenej roboty. Je to vec budúcnosti,“ nechal sa počuť rodák z neďalekej Novej Vsi nad Žitavou.

Filip patril k najvyťažovanejším hráčom. Dokopy si pripísal 1 392 minút. Okamžite po svojom príchode nastupoval na hrote útoku a do konca jesene na svoju pozíciu nikoho nepustil.

„Chcel som byť zdravý a pomáhať tímu k pozitívnym výsledkom. Verím, že naše výkony budú iba gradovať a dosiahneme nejaký úspech. Keď sa obzriem za poslednými štyrmi mesiacmi, boli pekné. Som rád, že som pravidelne nastupoval a k tomu sa nám darilo. Jeseň bola krásna. Dúfam, že nás čaká ešte krajšia jar,“ zaželal si na záver Filip Balaj.

KÁDER PRE ZIMNÚ PRÍPRAVU 2020/2021:
Brankári:
Adrián Chovan, Patrik Lukáč, Peter Jeck
Obrancovia:
Martin Balaj, Martin Chren, Peter Čogley, Matúš Čonka, Dávid Haspra, Šimon Kruľák, Jozef Menich, Matej Moško, Michal Pintér, Martin Tóth, Marko Vujič
Stredopoliari:
Tomáš Ďubek, Denis Duga, Patrik Gahír, Tomče Grozdanovski, David Hrnčár, Siniša Jolačič, Martin Kovaľ, Alexandros Kyziridis, Adam Mihálik, Peter Orávik, Alex Pagačovič, Anton Sloboda, Marián Šmatlák
Útočníci:
Filip Balaj, Marek Švec, Ľuboš Janek

PROGRAM ZIMNEJ PRÍPRAVY 2020/2021:
7. január – štart zimnej prípravy
16. január – FC Spartak Trnava – FC ViOn (13.00 h., umelá tráva v Trnave)
19. január – AS Trenčín – FC ViOn (13.00 h., umelá tráva v Trnave)
23. január – MFK Skalica – FC ViOn (13.00 h., umelá tráva v Senci)
30. január – FC ViOn – Železiarne Podbrezová (13.00 h., Zlaté Moravce)
6. február – FC ViOn – FC Spartak Trnava (14.00 h., dohrávka 18. kola FL)
13. február – MŠK Žilina – FC ViOn (začiatok jarnej časti FL)