post

Pri Žitave nebude pokračovať viacero futbalistov. Medzi nimi sú Orávik, Grozdanovski či Šmatlák

Po historicky najúspešnejšej sezóne FC ViOn v najvyššej futbalovej súťaži prejde káder trénera Ľuboša Benkovského niekoľkými zmenami. S tímom nepokračujú Orávik, Grozdanovski, Mihálik, Vujič a Šmatlák. Otázne je pokračovanie stopéra Moška.

Petrovi Orávikovi vypršal kontrakt. S klubom sa lúči po jedenástich rokoch. Končí ako najlepší strelec klubu (32 presných zásahov) a hráč s najvyšším počtom zápasov (279). V tejto štatistike ho prakticky určite predbehne druhý odchovanec Martin Chren, ktorý zaostáva o jeden ligový duel.

Zmluva sa skončila Mihálikovi a na ukončení sa dohodol Vujič. Prvý menovaný pri Žitave odštartoval svoju kariéru, následne od žiakov až po dorast okúsil žilinskú akadémiu, aby sa vrátil do ViOn-u. Pre vysokú konkurenciu sa do zostavy výrazne prebojovať nedokázal. Aj preto si vo Fortuna lige v dvadsiatich rokoch pripísal deväť štartov bez gólu.

Konkurenciu na pravej strane mal v podobe Čogleya a Hrnčára obrovskú i Marko Vujič. Dres Zlatých Moraviec si na seba obliekol štyrikrát. V troch prípadoch ako striedajúci hráči, v jednom naskočil od úvodu zápasu. Po ročnej anabáze v klube končí.

Zvažovali sme veľmi dôsledne u každého, čo ďalej. Napokon sme sa rozhodli, že zo športového hľadiska máme iné predstavy, pôjdeme inou cestou a budeme pracovať na iných alternatívach. V podstate to isté platí aj pri Vujićovi. Mal ešte rok platný kontrakt, ktorý sme ukončili dohodou,“ prezradil generálny manažér Marek Ondrejka.

S mužstvom sa rozlúčil tiež univerzál v strede poľa Tomče Grozdanovski. S ViOn-om bojoval dve a pol sezóny. Reprezentant Severného Macedónska do 21 rokov dokopy nazbieral 52 štartov. Klub mu ponúkol novú zmluvu, ktorú sa rozhodol nakoniec nepodpísať.

„Dávnejšie sme boli dohodnutí na predĺžení zmluvy, k podpisu zo strany hráča stále neprišlo. Nemohli sme už ďalej čakať, potrebujeme aj tento post mať čím skôr vyriešený, navyše čakajú na naše vyjadrenie prípadné nové posily. V sobotu sa napokon hráč sám vyjadril, že pokračovať u nás nebude,“ pokračuje Ondrejka.

Posledný, ktorý nateraz opúšťa ViOn, je mladý, ešte stále len osemnásťročný Marián Šmatlák. Pod trénerom Benkovským nastúpil do súťažných duelov jedenásťkrát.

„Vidíme v ňom potenciál, preto sme si ho aj minulý rok upísali na 3 roky. Sám tréner prejavil túžbu ho mať v tíme, pracovať s ním, pripraviť si ho do budúcna. Žiaľ, čoraz častejšie do jeho minutáže vstupoval jeho agent. Tie tlaky už silneli veľmi. Náš návrh bol tak ukončiť kontrakt. Tak sa aj k 31. máju stalo. Je neprípustné a u nás to určite nebudeme tolerovať, aby hráčski agenti diktovali trénerovi a klubu, kto má hrať a koľko má hrať. Bez ohľadu na talent a ďalšie okolnosti. Takto futbal nemôže fungovať. Toto je cesta do záhuby. My máme svoje predstavy, máme niečo v rámci klubu nastavené, všetko robíme podľa najlepšieho svedomia a vedomia. Vždy tu budú hrať tí najlepší. Inak by sme išli sami proti sebe. A že to tak je, že naše rozhodnutia boli správne, to dokázala uplynulá sezóna a úspech v nej. Marián je talent, šance postupne dostával, ale potreboval čas. Niekomu to stále bolo málo. Vnímame ho aj ako výborného chlapca, preto škoda, že to takto dopadlo. Ale my zo svojej cesty nezídeme,“ priblížil Marek Ondrejka.

Pelko, Ďubek, Moško

Z menovanej trojice nastupoval najčastejšie v základnej zostave stopér Matej Moško, ktorý prišiel minulý rok v lete na hosťovanie z MŠK Žilina. V závere ročníka sa zranil a absolvoval operáciu menisku. Jeho pokračovanie pri Žitave je otázne.

Brankár Pelko prišiel zaplátať post po Lukáčovi, ktorý vo februári podstúpil úspešnú operáciu kolena. Na konci uplynulej sezóny sa vrátil do mužstva a začal naplno trénovať. Legionár zo Slovinska sa predstavil v pohárovom vystúpení proti Skalici i poslednom nadstavbovom kole Fortuna ligy pod Dubňom.

„Tu by som povedal, že sú ešte veci otvorené. Pelko nás zaujal, do začiatku prípravy sme si jeho pôsobenie nechali otvorené. Je možné aj jeho zotrvanie, otvárajú sa nám ale tiež iné možnosti,“ reagoval Ondrejka.

Zmluva vypršala i kapitánovi Tomášovi Ďubekovi. Od klubu, zatiaľ, novú nedostal. Jeho ďalšie prípadné pôsobenie vo ViOn-e je stále v štádiu riešenia.

„Ďubek je veľká osobnosť slovenského futbalu. Ako som už raz povedal, zaslúži si rešpekt a úctu. Nie, aby sme jeho ďalšiu kariéru riešili cez médiá. Zmluva sa mu skončila 31. mája. Vo vnútri si všetko analyzujeme, hľadáme riešenia, chceme urobiť čo najlepšie rozhodnutia. Ak urobíme menej chýb, ako konkurencia, môžeme byť zasa úspešní. To je aj tento prípad. Myslím, že v krátkom čase padne aj ohľadom neho rozhodnutie,“ uzavrel generálny manažér Marek Ondrejka.

Pre úplnosť, už dávnejšie skončil Michal Pintér. Na konci sezóny sa skončilo hosťovanie Davidovi Hrnčárovi, ktorý sa pripojil k materskému Slovanu Bratislava. Zmluva vypršala kanonierovi Filipovi Balajovi. Rodák z Novej Vsi nad Žitavou sa dohodol s poľskou Cracoviou Krakov.

Všetkým veľmi pekne ďakujeme za všetko, čo pre  ViOn urobili. V ďalšej kariére želáme hráčom čo najviac úspechov a zdravia.