post

Návrat reprezentantov. Sokolíci neúspešní, Grozdanovski so Severným Macedónskom s dôležitými bodmi

Až trojica hráčov ViOn-u si v prvej tohtosezónnej reprezentačnej prestávke obliekla farby národného tímu. Marián Šmatlák má za sebou kontrolný zraz. Martin Kovaľ a Tomče Grozdanovski zasiahli do dvoch stretnutí.

S pozitívnejšími pocitmi sa k Žitave vrátil defenzívny stredopoliar Tomče Grozdanovski. Severné Macedónsko má po šiestich kolách na konte, rovnako ako Kazachstan, desať bodov. Patrí im druhá priečka. Vedúci Španieli majú náskok šiestich bodov.

„Pocity sú neopísateľné. Každý hráč túži reprezentovať svoju krajinu a bojovať za ňu na ihrisku. Hral som v oboch dueloch. Cítim sa skvelo. V podstate to bola moja dvojnásobná premiéra v základnej zostave,“ netajil nadšenie rýchlonohý Grozdanovski.

Hneď v úvodnom súboji nastúpil so spoluhráčmi proti rovesníkom zo Španielska. Napriek výbornému výkonu ťahalo Severné Macedónsko za kratší koniec. Tomče odohral plnú minutáž.

„Škoda prehry. Sme však spokojní s našou hrou a kvalitou, ktorú sme proti aktuálnemu majstrovi Európy ukázali. Bol to vynikajúci zápas. Počas deväťdesiatich minút si nevytvorili prakticky žiadnu šancu. Mali výhodu pokutového kopu. My sme našu v 89. minúte nepremenili. Taký je futbal,“ povzdychol si Tomče Grozdanovski.

Chuť si napravil v druhom vystúpení, keď sa výprava presunula na Faerské Ostrovy. S posledným mužstvom tabuľky vyhrali Macedónci 2:1. Tomče hral do 57. minúty.

„Pripísali sme si veľmi dôležité tri body. Máme za sebou náročné stretnutie v zlom počasí. Po prvom dejstve sme mohli viesť 5:0, zlyhali sme v efektivite. Pozitívne je, že sme si vypracovali dostatok šancí. Do konca kvalifikácie nás čakajú posledné štyri zápasy. Musíme bojovať,“ zdôraznil dvadsaťročný futbalista.

Slovenskí reprezentanti ťahali dvakrát za kratší koniec

Zverenci Jaroslava Kentoša sa predstavili v dvojzápase so Švajčiarskom. V oboch prípadoch zlyhali a nezískali ani bod. Za šesť kôl nazbierali šesť bodov. Momentálne okupujú piatu priečku a postup na záverečný šampionát sa im tak predčasne rozplynul.

„Mám zmiešané pocity, pretože pred týmto dvojzápasom stále žila nájde na postup. Bohužiaľ, nezvládli sme to výsledkovo, čo nás veľmi mrzí. V oboch prípadoch sa objavili fázy, kedy sme ukázali, že vieme hrať futbal,“ uviedol zarmútený Kovaľ.

Na pôde Švajčiarska sa Martin dostal na ihrisko od 71. minúty. Prehre 1:4 nedokázal zabrániť ani on. Doma sa hráči výberu do 21 rokov predstavili v Nitre. Kovaľ si zahral záverečných 25 minút. Sokolíci siahali na body, osudným sa im stal nadstavený čas, v ktorom inkasovali na konečných 1:2 pre súpera.

„Na súperovej pôde sme začali nešťastne, ich penaltou. Následná nepozornosť v obrane nás stále druhý zásah. Do polčasu sa nám podarilo streliť kontaktný gól. Keď sme sa dostávali do súboja, siahali na vyrovnanie, prišiel povestný klinec do rakvy, presný zásah na 3:1 a bolo po zápase. V Nitre bolo z našej strany 60 minút dobrých. Kombinačne sme si verili, hrali agresívne a plnili taktické pokyny. Dokonca sme vyhrávali. Paradoxne, uškodilo nám vylúčenie Švajčiarov. Stiahli sme sa a prestali si veriť, hrať svoju hru. Tlak sme nakoniec neustáli,“ krútil hlavou Martin Kovaľ. V októbri ho čaká zápolenie proti Azerbajdžanu.

Tretím do partie, ktorý niekoľko dní chýbal v tréningovom procese Ľuboša Benkovského, bol ofenzívny stredopoliar Marián Šmatlák. Po ligovom dueli s Dunajskou Stredou odcestoval na Žitný ostrov, kde absolvoval kontrolný zraz s reprezentantmi U18.

„Veľmi som sa na to tešil, keďže reprezentačný dres som na seba, vinou zranenia, dlhšie neobliekol. Odtrénovali sme šesť tréningových jednotiek rôzneho typu. Mali kvalitnú úroveň. Som rád, že som mohol byť opäť súčasťou. O mesiac nás čaká niečo podobné,“ uzavrel Šmatlák.

Trojica sa pripojila k Zlatomoravčanom a spoločne sa pripravujú na piatkové domáce ligové kolo s FK Senica. Hrá sa od 19.00 hod. Vstupenky sú denne v predaji online na fcvion.maxiticket.sk či Čerpacej stanici ViOn.