post

Kapitán Ďubek sa cez sviatky popasoval s koronou. Teraz sa teší na každý tréning

Zverenci Ľuboša Benkovského sú na konci prvého týždňa zimnej prípravy. Čaká ich porcia zvyšných dvoch a následne naskočia do jarnej časti. Cez víkend odštartujú prvý zo štyroch zápasov, keď sa predstavia na umelej tráve v Trnave proti domácemu Spartaku. Nielen o tom sme sa rozprávali s kapitánom tímu TOMÁŠOM ĎUBEKOM.

Skúsený harcovník strávil sviatky v kruhu rodiny. Pod vianočným stromčekom si našiel koronu, ktorá ho mierne limitovala pri individuálnom plnení tréningových plánov, ale všetko zvládol. Na zraz prišiel s negatívnym výsledkom a, naopak, pozitívnou náladou. Plný elánu sa pustil do zimného drilu.

„Nebolo to nič príjemné, no priebeh som mal jeden z tých ľahších, aj s priateľkou. Syn bol, našťastie, v poriadku. Oddýchol som si a piateho či šiesteho sa mi skončila karanténa. Všetko som stihol do zrazu. Vyšlo to akurát. Mám to za sebou, čo je fajn. Verím, že to čoskoro pominie zo života nás všetkých,“ želá si Ďubek.

O niekoľko dní, presnejšie 22. januára, oslávi  Tomáš svoje 34. narodeniny. Napriek tomu patrí stále k lídrom mužstva. Dokazujú to i jeho jesenné štatistiky – štyri góly a k ním pridal štyri asistencie.

„Je to pre mňa iba číslo. Samozrejme, niekedy sa cítim aj horšie ako na 34 rokov (smiech). Či je to mladý alebo „starý“, vždy hovorím, že to buď vie alebo nevie. Nevidím dôvod, prečo by nemohol nastupovať aj 15-ročný chlapec, keď na to má. Rovnako tak futbalista v tridsiatich siedmich rokoch ako u nás Maťo Chren. Keď si to tak zoberiem, v šestnástich alebo v sedemnástich som už absolvoval zimné prípravy, takže tohtoročná sa blíži k vysokému číslu. Za tie roky viem, čo príprava v týchto mesiacoch obnáša a čo treba robiť. Je to v poriadku,“ pokračuje Ďubo.

V priebehu rokov sa spoločnosť, technológie a v neposlednom rade futbal vyvíja. Neustále ide dopredu, čoho dôkazom sú stále modernejšie prvky v rámci letnej či zimnej prípravy.

„Nedávno som čítal článok môjho kamaráta Romana Švantnera (kondičný tréner, pozn. red.). Hovoril, že niekedy boli prípravy iba o dlhom behaní a naberaní objemov. Dnešný futbal je skôr o dynamike a rýchlosti. Prvé dva týždne sú vždy ťažšie, ale futbal a celkovo svet sa dynamizuje. Viem, čo musím robiť. Nemám s tým žiadny problém. Teším sa na každý jeden tréning. Telo je viac unavené, ale dobrou regeneráciou sa dám vždy dokopy,“ zdôraznil Tomáš, ktorý je pri Žitave od leta 2018.

So spoluhráčmi končí prvý týždeň zimného drilu. Od začiatku – siedmeho januára – absolvovali dokopy dvanásť tréningov.

„Nezačali sme presne siedmeho. Mali sme individuálne plány. Po príchode nás čakali bežecké testy, ktoré ukázali, že sme ich dodržiavali veľmi fajn. Mužstvo je dobre pripravené. Môžeme sa venovať iným veciam,“ prízvukuje Tomáš Ďubek.

Po jesennej časti, v ktorej tím trénera Benkovského nazbieral v sedemnástich kolách 24 bodov, zostal káder pokope. Klub si udržal ofenzívnych i defenzívnych ťahúňov. Doplnil ho mladý, perspektívny zakončovateľ Marek Švec.

„Každého teší, že s nami zostáva náš najlepší strelec Bali. Všetci by boli slabší, ak by im odišlo jedenásť gólov. Verím, že sa v lete môže prepracovať k oveľa lepšiemu mužstvu akoby odišiel teraz. Dúfam, že spoločne dokážeme naplniť naše ciele a potom môže ísť,“ doplnil s úsmevom rodák zo Zvolena.

Vionisti nastúpia cez víkend do úvodného duelu so Spartakom Trnava. Do konca januára odohrajú ďalšie tri – s Trenčínom, Skalicou a Podbrezovou. Následne privítajú doma v úvode druhého mesiaca Trnavu, s ktorou dohrajú 18. kolo Fortuna ligy.

„Príprava je krátka. Česká liga sa začína už tento víkend. Vieme, čím je to spôsobené, a prečo je tak nahustený program. Voľna sme veľa nemali. Prispôsobili sme sa tomu. V štyroch súbojoch si môže tréner otestovať aj hráčov, ktorí na jeseň nedostali až toľko priestoru. S tým prichádzajú nové varianty. V prípade jarných zranení či kariet bude tréner vedieť, koho môže použiť. Je dobré, že si zahráme s kvalitnými súpermi. Základ bude, aby sme sa nezranili. Verím, že všetko dobre dopadne,“ uviedol bývalý hráč Ružomberka či českého Liberca.

Do nového roka vstúpil s jedným veľkým prianím. „Aby sme boli všetci zdraví a situácia okolo nás sa dostala pod kontrolu a najmä upokojila. Takýto obmedzený život nechce nikto z nás žiť. Je potrebné si uvedomiť, čo sme mali predtým a o čo sme prišli v minulom roku. Verím, že keď všetko pominie, budeme k sebe lepší, vážiť si jeden druhého. Okolo nás je množstvo negativity, čo nie je vôbec dobré a mali by sme to zmeniť,“ uzavrel Tomáš Ďubek.

Prvý duel je na programe v sobotu od 13.00 hod.