Zlatomoravčania proti Slovanu viedli, ale domáci po zmene strán zápas otočili

ŠK Slovan Bratislava – FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble 4:1 (0:1)
Ružinský – Medveděv (84. De Marco), Bajrič, Abena, Pauschek – de Kamps, Ratao (74. Holman), Nono (80. Rabiu) – Čavrič (74. Daniel), Henty (84. Ožbolt), Moha
Chovan – Moško, Pintér, Chren (C) – Čogley, Tóth (83. Šmatlák), Duga, Grozdanovski, Čonka – Hrnčár (90. Švec), Kyziridis (78. Ďubek)
Rozhodovali:
Kráľovič – Hancko, Vorel

Tréner Benkovský nemohol využiť služby Slobodu, Kovaľa či Menicha. Prvý menovaný naberá kondíciu i tréningové dávky s mužstvom. Krídelník Kovaľ má problémy s kolenom a Menich laboruje so zadným stehenným svalom. Na lavičke náhradníkov sedel po zranení Balaj.

Od úvodu stretnutia držali loptu na svojich kopačkách domáci hráči. Napriek tomu sa ozvali ako prví Zlatomoravčania. V deviatej minúte vybojoval v strede umne loptu Duga, vymenil si ju s Hrnčárom a strelou po zemi preveril Ružinského pozornosť. Odpoveď prišla prakticky okamžite. Rovnako zo stredu poľa, tentoraz sa o slovo prihlásil Medveděv, ktorý sa preštrikoval až k Chovanej bráne. Jeho zakončenie brankár hostí vyrazil na rohový kop. Vionisti robili belasým futbalistom problémy svojim včasným napádaním a dostupovaním. Slovan tak nemal priestor pre kombinácie či pokojnú rozohrávku. V 27. minúte sa lavička hostí radovala z presného zásahu. Po rohu Hrnčára lopta prepadla do brány, no rozhodca situáciu prekontroloval cez systém VAR a videl faul Dugu. Pokračovalo sa za bezgólového stavu. Tretie kolo nadstavbovej časti skupiny o titul prinieslo najväčší vzruch po polhodine hry. Najprv Hrnčár rozohral štandardku, ktorou našiel hlavu Pintéra, ale Ružinský bol pripravený. O dve minúty na to založili hráči Slovana akciu po pravej strane, Čavrič našiel pod sebou na šestnástke Mohu, no ten mieril vysoko nad. V závere prvého dejstva sa pred vlastným pokutovým územím pošmykol Abena, čo mohol zužitkovať Čonka. Ľavý obranca ViOn-u sa snažil prelobovať Ružinského, ale lopta skončila nad brvnom. V štyroch nadstavených minútach sa musel mať na pozore tiež Chovan, proti ktorému sa snažil vyzrieť Nono. Z priameho kopu nemieril medzi priestor troch žrdí. Už sa zdalo, že oba celky pôjdu do kabín za nerozhodného stavu, ale všetko zmenila rýchla akcia zverencov Ľuboša Benkovského. Sprava unikol Hrnčár, jeho center sa dostal na zadnú žrď, kde bol osamotený Čonka a krížnou strelou prekonal domáceho brankára – 1:0.

Po zmene strán diktoval tempo duelu od prvých sekúnd bratislavský Slovan. Zakrátko po nástupe sa po centri Medveděva presadil hlavou na prvej žrdi Ratao a bolo vyrovnané – 1:1. Vyrovnávajúci zásah belasých posilnil. Prakticky okamžite mohli viesť. Defenzíve unikol Medveděv, ktorý sa snažil zvnútra prepáliť Chovana, ale strážca svätyne ViOn-u vyrazil jeho pokus nohou. V päťdesiatej minúte Duga vysunul Kyziridisa, no legionár z Grécka ponúknutú príležitosť odmietol. Jeho lob skončil za bránou. O päť minút neskôr vyslal Čavrič prihrávku na Mohu, ktorý si zoči-voči s Chovanom poradil a belasí v stretnutí prvý raz viedli – 2:1. Bol to zároveň moment, ktorý zmenil priebeh súboja. Hráči Darka Milaniča nepúšťali loptu zo svojich kopačiek a nedopúšťali sa ani chýb, po ktorých by ViOn mohol skúsiť rozvinúť útočnú akciu. V 72. minúte napriahol spoza pokutového územia Ratao a Chovan vytiahol výborný zákrok. O niekoľko minút zaútočil zľava Moha, pod sebou našiel striedajúceho Daniela, ale ten pálil iba do Pintéra. Desať minút pred koncom Slovan viedol o dva góly. Chovanovu rozohrávku zachytil Holman, okamžite prihral Mohovi, ktorý z nájazdu poslal svojich spoluhráčov do vedenia 3:1. Domáci sa s dvojgólovým vedením neuspokojili a v samom závere pridal štvrtý zásah hlavou Ožbolt – 4:1. Vionisti majú pred sebou v stredu pohárový zápas proti Skalici. Osemfinále ich čaká na ihrisku v Senci. V lige cestujú v sobotu do Trnavy.

Ľuboš Benkovský (tréner FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble): „Vieme, čo môžeme a ako môžeme hrať proti Slovanu, a kedy môžeme byť úspešní. V prvom dejstve sme boli organizovaní. Fungovali ako tím. Vypĺňali a pracovali s priestormi. Veci nám vychádzali. Problémovým bol najmä druhý polčas. Do stretnutia sme nastúpili tak, že z prvej šance súpera sme inkasovali gól. Následne o pár minút neskôr druhý, tým pádom sa hra otvorila. Pre nás to bol problém. Keď majú hráči Slovana voľný priestor, sú veľmi rýchli a technickí, vedia tieto priestory využiť. Ťažko sa nám to zachytávalo, z čoho vyplynulo viacero šancí domácich. Po zmene strán to bolo zlomové. Opustil nás tímový duch, organizácia, čo bolo rozhodujúce.“

Darko Milanič (tréner ŠK Slovan Bratislava): „Ako povedal tréner hostí, aj keď nebolo to len o nich, ale tiež o nás. Hrali veľmi dobre organizovane, agresívne. My sme nehrali dostatočne rýchlo, agresívne. Bez lopty sme boli zlí. Z môjho pohľadu boli kľúčové dva momenty. Prvý prišiel na konci prvého polčasu, keď sme inkasovali. Druhý na začiatku druhého dejstva, keď sme vyrovnali. Totálne zmenili hru. Gól do kabíny bol varovný prst, že veci nejdú tak, ako chceme. Na ihrisko sme sa vrátili v dobrom rozpoložení a s energiou. Hrali sme jednoducho. S druhým polčasom som naozaj spokojný. Vytvorili sme si množstvo príležitostí, vďaka ktorým sme strelili štyri góly.“