post

Vionisti zlomili nepriaznivú sériu a po piatich zápasoch vyhrali. Premiérovým gólom rozhodol Kovaľ

FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble – FC Nitra 1:0 (0:0)
48. Kovaľ
Žlté karty:
89. Grozdanovski – 55. Šefčík, 82. Ristovski
Pindroch – Čogley, Asanovič, Tóth, Brašeň – Orávik (46. Švec), Grozdanovski, Duga, Ďubek, Kovaľ (79. Jacy) – Junior (72. Jarovič)
Nitra:
Šípoš – Kuník, Farkaš, Podhorín, Magda – Dubeň (59. Guláš), Bílovský – Šefčík (59. Gatarič), Faško (77. Fábry), Chobot – Ristovski
Rozhodovali:
Kráľovič – Hrmo, Perát
Diváci:
1 680

Tréner Karol Praženica nemohol využiť služby Slobodu s Pintérom, ktorí mali za päť žltých kariet nútenú pauzu. Na listine dlhodobo zranených figurovali stále Válovčan s Tkáčom. Obaja absolvovali nedávno operáciu kolena. V základnej zostave sa tak udialo niekoľko zmien. Len na lavičke zostal útočník Jarovič, ktorého nahradil Brazílčan Junior. Na kraji zálohy operoval premiérovo v aktuálnom ročníku Orávik. Zmenila sa i stredová dvojica – Duga s Grozdanovskim a miesto Pintéra zaujal Tóth.

Úvod bol aktívny z oboch strán. Do zápasu lepšie vstúpili domáci. Ktorí držali loptu a postupnými akciami vyvíjali tlak na svojho súpera. Bola to ale Nitra, ktorá sa ozvala ako prvá. Zľava to skúšal strieľaným centrom Chobot, brankár Pindroch vyrážal loptu do bezpečia, kde mu pomohli spoluhráči. Odpoveď ViOn-u prišla v siedmej minúte. Zľava odcentroval Kovaľ, jeho center prepadol na zadnú žrď, kde ho do bočnej siete hlavičkoval Orávik. O desať minút neskôr našiel Kovaľ v šestnástke Grozdanovskeho, ktorý ale loptu netrafil podľa predstáv a brankára Šípoša neohrozil. Krátko na to rozohral Ďubek štandardku. Odrazená lopta sa dostala k Čogleyovi, ten ju poslal pred bránu, kde sa ocitol sám Junior, no v sľubnej príležitosti zaváhal. Na ďalšiu šancu čakal ViOn do 23. minúty. Po rohovom kope sa k lopte dostal opäť Čogley, jeho dlhý pas našiel Asanoviča, ktorý hlavou sklepol Dugovi, ale jeho pokus Šípoš kryl. O štyri minúty neskôr prišla doteraz najväčšia šanca. Vypracovali si ju futbalisti Nitry. Kolmica za obranu si našla Ristovskeho. V poslednej chvíli ho v nájazde vyrušil dobiehajúci Tóth, Pindroch vytiahol výborný zákrok. Akcia pokračovala, lopty sa zmocnil Šefčík, avšak strážca svätyne ViOn-u vytiahol ďalší skvelý a kľúčový zákrok. Do konca prvého dejstva zarezonoval roh Orávika, keď našiel hlavu Asanoviča. Chorvátsky legionár mieril tesne vedľa pravej žrde. Do kabín sa odchádzalo za nerozhodného stavu.

Po zmene strán urobil kormidelník Praženica jednu zmenu. Z ihriska stiahol Orávika, ktorého nahradil Švec. Bolo to pozitívne striedanie, pretože už o niekoľko sekúnd predviedol odchovanec ViOn-u individuálny prienik cez trojicu protihráčov, na hranici šestnástky prihral Kovaľovi a jeho strelu tečoval Farkaš do za Šípošov chrbát – 1:0. Hráči od Žitavy si od úvodu druhého polčasu vytvorili tlak, vďaka ktorému kopali niekoľko rohových kopov. Na Švecov vyskočil Tóth, mieril vedľa. S naplnením hodiny hry preveril spoza šestnástky Šípoša ranou Duga. Brankár hostí musel vyraziť na roh. V tej chvíli diktovali tempo zápasu domáci futbalisti. V ďalšej šanci sa ocitol po centri Kovaľa hlavičkujúci Asanovič, len tesne minul pravú žrď. Nitra sa nadýchla v 77. minúte. Zvnútra šestnástky strieľal nad ľavý horný roh Pindrochovej brány. V závere zdvihla zo sedačiek fanúšikov dvojica Brašeň – Duga. Prvý menovaný prenikol do pokutového územia, lopta sa dostala k Dugovi, ktorý z otočky mieril vedľa troch žrdí. ViOn udržal tesné vedenie a po piatich zápasoch sa dočkal víťazstva. Najbližšie cestuje do Michaloviec.

Hlasy trénerov

Karol Praženica (tréner FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble): „Očakávali sme ťažký zápas. Bolo to malé derby, ktoré väčšinou nemá favorita. Nášho súpera som videl hrať v predchádzajúcich stretnutiach. Čakali sme dobre organizované mužstvo, nepríjemné smerom dopredu. Všetko sa potvrdilo. Chceli sme dať rýchlo gól, príležitosti naň sme mali. Následne hostia vyrovnali hru. Vypracovali si niekoľko šancí. Pri jednej nás podržal brankár. Po zmene strán sme nastupovali s cieľom nakloniť misky váh na našu stranu. Jednoducho ísť za víťazstvom zvýšenou aktivitou a vyšším počtom hráčom v ofenzíve. Pomohol nám veľmi rýchly zásah. Nitra reagovala striedaním, trochu sa im zmenili začiatočné plány. Mohli sme pridať ešte ďalší gól, náznaky sme mali, ale zostali nevyužité. Buď to nevyšlo po zlom riešení či zbrklosťou. V druhom dejstve sme predviedli dobrý výkon. Futbal bol však o bojovnosti, ale to sme predpokladali. Súper potreboval, podľa medializovaných informácií, bodovať . Taký impulz vás môže nakopnúť. Tešíme sa, že sme to zvládli a vyhrali.“

Marián Süttö (tréner FC Nitra): „Tabuľkové postavenie nám velilo sústrediť sa na defenzívu a vyrážať do rýchlych protiútokov. Pokúsiť sa zneistiť domácich, streliť im gól. Prvých pätnásť až dvadsať minút nebolo z našej strany dobrých. Protivníka sme neskoro dostupovali. Potom sa to zlepšilo, chlapci plnili pokyny. Žiaľ, zo šancí, ktoré sme si vypracovali, sme sa nepresadili. Tým pádom padla na nás akási deka. Cez polčas sme upozorňovali hráčov na nástup. Bohužiaľ, dostali sme smolný gól. Už ani neviem koľký v rade. Vlastný sme si strelili aj v prvom dueli s ViOn-om, teraz tiež a rovnako aj minule. Následne sme sa chytali slamky. ViOn si s našimi nakopnutými loptami poradil veľmi dobre. Varili sme z toho, čo sme mali. Jedna šanca Chobota je málo. Domáci všetko kontrolovali.“