post

ViOn sa posilnil na ľavom kraji obrany o zvučné meno a uzavrel káder: Prichádza Matúš Čonka

Dvadsaťdeväťročný rodák z Košíc sa s novým zamestnávateľom dohodol na ročnom kontrakte s následnou možnosťou ročnej opcie. Skúsený futbalista naposledy obliekal dres účastníka českej najvyššej súťaže MFK Karviná.

Z českej ligy sa do slovenskej Fortuna ligy vracia takmer presne po roku. Vo farbách Karvinej naskočil do dvadsiatich šiestich súbojov. Patril k pravidelným členom základnej zostavy. Tamojšiu súťaž si vyskúšal po druhý raz. Prvýkrát sa tak stalo ešte v roku 2014, keď z materských Košíc prestúpil do pražskej Slavie.

„Rok v Karvinej mi dal veľa. Z pohľadu vyťaženosti určite. Mal som dostatočnú minutáž, čo je pre futbalistu vždy najdôležitejšie. Niektoré zápasy boli naozaj náročné. Najmä tie proti Slavii, Sparte či Plzni. Jednoducho s tímami, ktoré nám neumožnili hrať futbal. Bolo to skôr o kondícii. Čo sa týka rozdielov, tak ten je v troch – štyroch kluboch. Majú výborné zázemie, široké kádre a všeobecne podmienky na to, aby u nich futbal iba napredoval. Inak to nie je také markantné,“ uviedol Čonka.

Slovenskú ligu pozná veľmi dobre. V drese Košíc a trnavského Spartaka, v ktorom strávil päť rokov, odohral dokopy 178 ligových štartov. V malom Ríme sa radoval z majstrovskej trofeje, zisku Slovnaft Cup-u či predstavenia v predkolách Ligy majstrov, no najmä v skupine Európskej ligy. V kabíne sa stretne so svojimi viacerými bývalými spoluhráčmi.

„Viem, do čoho idem. S niektorými chalanmi v tíme sa poznám osobne, s inými z ihriska. Nejdem do ničoho neznámeho. Teším sa, že môžem byť súčasťou ViOn-u a byť s takou partiou, ktorú som videl v prvom súboji proti Pohroniu. Pozrel som si i zápas so Slovanom. Mužstvo má kvalitu. Beriem to ako krok dopredu, určite nie späť. Dúfam, že v tréningovom procese presvedčím trénera, na svoju šancu si počkám. Urobím všetko pre to, aby som spoluhráčom a klubu pomohol,“ zdôraznil Matúš.

Jeho transfer sa spečatil zo dňa na deň. S myšlienkou ho oslovil generálny manažér Marek Ondrejka a veci sa dali do pohybu.

„Okamžite ako som sa dozvedel o záujme ViOn-u, nad ničím som neváhal a nastavil sa tak, že tu chcem pôsobiť. V pondelok večer som komunikoval s Marekom a v utorok ráno sa na tom začalo pracovať oficiálne. ViOn je výborný klub. Má kvalitné zázemie a podmienky. Všetko som si zažil počas stretnutí Spartaka Trnava v rámci predkôl Európskej ligy, keď sa v Trnave staval nový štadión. Mám veľkú radosť, že sa to v priebehu dvoch alebo troch dní dalo dokopy,“ pokračuje s úsmevom na perách ľavý bek, ktorý doplnil, že sa na Slovensko vracia aj kvôli rodine, keďže s manželkou Dominikou a dcérkou bývajú neďaleko Trnavy v Boleráze.

Už skôr vedenie aktuálne piateho tímu tabuľky najvyššej slovenskej futbalovej súťaže avizovalo, že k Žitave príde ešte jedno meno a to na ľavý kraj obrany. Príchodom Matúša Čonku sa tak letné prestupové okno pre ViOn uzatvára.

„Nechceli sme nič uponáhľať. Netlačil nás čas. Mali sme niekoľko alternatív. Priznám sa, meno Čonka medzi nimi nebolo. Vzišlo až v pondelok večer. Matúš mal v Karvinej stále platný, ročný kontrakt. Počas pár hodín sme sa veľmi rýchlo dohodli. Nesmierne sa tešíme a vážime si, že sa Karviná k tomu celému postavila korektne. Patrí im poďakovanie. Hráč bol od pondelka v hlave nastavený na ViOn, nič iné si nepripúsťal. Naše podmienky boli akousi formalitou. Nesmierne si vážim na Matúšovi, že ani v tomto prípade nerozhodovali financie, ale skôr vzťahy a vnímanie práce v našom klube. Jednoducho si vedel predstaviť svoju ďalšiu budúcnosť vo ViOn-e. Verím, že tento prestup bude prospešný pre všetky strany. O jeho kvalitách sa nemusíme baviť. Na konte má cez 200 štartov v Česku a na Slovensku. Ide o skúseného ľavého obrancu. Pre nás mimoriadne cenný úlovok. Sme si istí, že spoločne s Maťom Chrenom vytvoria na tejto pozícii kvalitnú dvojicu,“ vyjadril sa Marek Ondrejka na margo novej akvizície a dodal:

„Náš káder je týmto transferom uzavretý. Sme šťastní, že sa nám podarilo poskladať kvalitné a konkurencieschopné mužstvo. Má svoju ľudskú tvár a obrovský charakter. Vytvára sa výborná chémia. To sú predpoklady, aby sme mohli dobre pracovať. Čaká nás všetkých tvrdá, poctivá a pokorná robota. Ideme od zápasu k zápasu a veríme, že všetci na ViOn-e sa budeme v tejto sezóne tešiť z pekného úspechu.“

Čonka má za sebou aj duely v najcennejšom drese Slovenska nielen v mládežníckych kategóriách po U21. Pod vedením Jána Kozáka st. si odkrútil debut tiež v A tíme. Už v piatok sa Matúš pripojí do tréningového procesu a bude sa s tímom pripravovať na utorkové vystúpenie v Michalovciach.