post

ViOn predviedol sympatický výkon. Pykal za nepremenené šance.

V úvodnom kole nového ročníka trápilo domácich hráčov zakončenie. Hostia rozhodli o troch bodoch v samom závere.
FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble – FC DAC 1904 Dunajská Streda 1:2 (1:0)
Góly: 21. Duga – 69. Kalmár, 89. Kalmár
Žlté karty: 11. Grozdanovski, 44. Válovčan, 63. Pintér – 6. Blackman, 63. Ramirez
ViOn: Pindroch – Čogley, Asanovič, Pintér, Brašeň – Válovčan, Duga, Grozdanovski, Kovaľ (79. Orávik) – Tkáč (58. Richtárech), Ďubek (C) (73. Silvio Rodrigues)
DAC: Jedlička – Koštrna, Kružliak, Beskorovainyi (64. Veselovský) – M. Vida – Blackman (46. Čmelík), Ronan, Kalmár (C), K. Vida (46. Divkovič) – Ramirez
Rozhodovali: Kružliak – Hancko, Bednár
Diváci: 3 217

Tréner Praženica nemohol využiť posilu Tótha, ktorý čakal na dotiahnutie administratívy z poľskej strany. V základnej zostave nastúpil navrátilec Pintér. V bráne dostal prednosť Pindroch. Jeho zverenci vstúpili do stretnutia aktívne. O prvý vzruch sa postarala trojica Ďubek, Tkáč a Válovčan. Prvý menovaný hľadal za obranou jedného z dvojice, no Jedlička bol pri lopte včas. Odpoveď Dunajskej Stredy prišla v štrnástej minúte. Po zemi k ľavej žrdi mieril Davis, priestor medzi tromi žrďami netrafil. ViOn umne napádal protivníka už od rozohrávky, s čím mali žlto-modrí nemalé problémy. Vďaka tomu získaval dôležité lotpy a mohol zakladať rýchle akcie. V dvadsiatej minúte potiahol akciu Kalmár, vysunul K. Vidu, ktorý krížnou strelou minul ľavú žrď. Futbalisti ViOn-u sa súpera nebáli. Po nepremenenej šanci platilo nedáš dostaneš. Ďubek rozohral v 21. minúte štandardnú situáciu. Jeho center poslal hlavou pred bránu Asanovič, kde najvyššie vyskočil Duga a zblízka rozjasal domácich priaznivcov – 1:0. Viac ako tritisíc fanúšikov videlo v úvodnom dejstve živý futbal, hralo sa z jednej strany na druhú. Krátko po polhodine hry mal na kopačke dvojgólové vedenie Kovaľ. Po priťuknutí Tkáča sa šikovne vyhol ofsajdu, ale pri jeho zakončení z hranice šestnástky sa blysol Jedlička. V poslednej chvíli vytiahol loptu na brvno a rohový kop. Minútu pred odchodom do kabín zapracoval výborne v strede poľa Válovčan. Odzbrojil Ramireza, vysunul Tkáča, no ani ten zoči-voči na hosťujúceho brankára nevyzrel. Domáci odchádzali na polčasovú prestávku za potlesku tribún.

Do druhého polčasu urobil lodivod Hyballa dve zmeny, keď vymenil oboch krídelníkov. Napriek tomu pokračoval v aktivite ViOn. Tkáč sa hneď na začiatku snažil nájsť pred bránou Kovaľa. V poslednej chvíli zablokoval jeho prihrávku jeden z defenzívnych hráčov Dunajskej Stredy. Na druhej strane pálil krátko na to striedajúci Čmelík, jeho krížnu strelu vyrážal Pindroch na rohový kop. V 57. minúte sa po rohu ocitol pri lopte Asanovič. Spoza brániaceho hráča vystrelil tesne vedľa pravej žrde. O štyri minúty neskôr získal Válovčan loptu a ponúkol príležitosť Dugovi. Stredopoliar domáceho celku napriahol spoza pokutového územia a brankár Jedlička musel nepríjemný pokus vyrážať na roh. Nápor zverencov Karola Praženicu pokračoval. V tej chvíli mohli zlomiť stretnutie na svoju stranu. V 61. minúte si Ďubek vymenil loptu s Grozdanovskim, odcentroval pred bránu, kde hlavou zakončoval Kovaľ. Obrovskú šancu zneškodnil Jedlička. O šesť minút na to si dvojica Kovaľ-Ďubek vymenila spoluprácu. Na prvej žrdi tentoraz zakončoval v šmýkačke kapitán domácich, ale proti bol opäť Jedlička. Efektivita mrzela futbalistov ViOn-u dvojnásobne. V 69. minúte vyrovnal po centri Koštrnu sprava hlavou Kalmár – 1:1. Hostia si z tlaku dokázali vypracovať ďalšie dve príležitosti. Proti ČmelíkoviDivkovičovi zasiahol výborne Pindroch. V samom závere sa ale pri strele Kalmára k ľavej žrdi naťahoval márne – 1:2. O týždeň sa Zlaté Moravce – Vráble predstavia na pôde Nitry. Súboj sa hrá v sobotu od 18.15 hod.

Karol Praženica (tréner FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble): „Dunajská Streda ukázala svoju silu, skúsenosť aj kvalitu. Možno by sme im situáciu sťažili, keby sme premenili naše šance. Po toľkých zahodených príležitostiach si myslieť, že môžeme poraziť takéto mužstvo, je naivné. Od začiatku sme hrali aktívne. Vedeli sme, že ak pustíme hostí do ich kombinačnej hry, narobia nám veľké problémy. Potvrdilo sa to v priebehu druhého dejstva. Najväčšie rozdiely som videl pri striedaniach. Kým Dunajská poslala na ihrisko kvalitatívne rovnakú náhradu, my sme sa každým striedaním oslabili. Ukázali sme však bojovnosť, odvahu či snahu. Na zisk bodu to, žiaľ, nestačilo. Keď chceme hrať v lige dôstojnejšiu rolu, musíme sa ešte posilniť. Dnes sa nám v niektorých prípadoch otočila šťastena chrbtom, ale Jedlička ukázal svoju kvalitu. Ak budeme takto pokračovať a pridáme k tomu efektivitu, výsledky budú lepšie. Gratulujem hosťom k trom bodom.“

Peter Hyballa (tréner FC DAC 1904 Dunajská Streda): „Prvý polčas bol z našej strany zlý, arogantný. Musím vzdať veľký kompliment ViOn-u, pretože nás dobre napádali a nevedeli sme si s tým poradiť. Reagovali sme dlhými loptami, odrazené sme ťažko získavali. Domáci viedli po polčase zaslúžene. Cez prestávku som urobil dve zmeny a v kabíne zvýšil hlas. Po zmene strán sa hralo hore-dole. ViOn nás mohol niekoľkokrát potrestať, ale boli sme už aktívnejší. Vieme, že máme za sebou náročných 120 minút zo štvrtka. Zažili sme ďalší šialený duel, preto tento tím milujem. Domácemu mužstvu vzdávam ešte raz kompliment za predvedený výkon.“