post

ViOn bez veľkých zmien. Na skusy prišiel ruský krídelník

Po mesiaci voľna sa deň po Troch kráľoch stretli futbalisti od Žitavy po prvý raz v Novom roku v kabíne. V úvode prípravy mal tréner Karol Praženica k dispozícii dvoch brankárov a osemnásť hráčov v poli.

Novinkou v šatni je 22-ročný krídelník z Ruska Iľja Ferapontov. Trénerský kolektív si ho otestuje najmä v tréningu a neskôr i v prípravnom zápolení. Ide o 179 centimetrov vysokého hráča, ktorý môže hrať na jednom i druhom krídle. V prípade potreby tiež na hrote útoku. Rodák z ruskej Sudži obliekal naposledy dres druholigového celku Nosta Novotroitsk. Okrem neho dostali priestor i dorastenci. Menovite Martin Balaj, Samuel Török Simon Krulák.

„Máme pred sebou klasickú zimnú prípravu. Absolvujeme behy, cvičenia v posilňovni a zápasy. Počas tohto obdobia budeme dávať dokopy káder, skúšať futbalistov. Potrebujeme sa posilniť, aby sme boli konkurencieschopní do jarnej časti. Na jeseň nás najviac tlačila topánka v ofenzíve. Gólov sme veľa nedali. Smerom do útoku sa musíme doplniť,“ povedal hlavný lodivod Karol Praženica.


Na fotke Iľja Ferapontov počas rozcvičky. 

S tímom nepokračuje Shaka Mawuli Eklu, ktorý strávil vo ViOn-e jeseň na hosťovaní z talianskeho SPAL. Zimnú prípravu začal s materským klubom v dánskom Sonderjyske štvorgólový strelec Senad Jarovič. V jeho prípade sa rokuje o možnosti predĺženia výpožičky do konca aktuálnej sezóny.

„Do tímu, ktorý na jeseň ukázal, že má kvalitu, nebudeme zasahovať. Hráči majú našu dôveru, a keďže nikto, s výnimkou ukončení hosťovaní Jaroviča a Shaku neodchádza, nie je na to vôbec žiadny dôvod. Po debate s trénerom cítime iba potrebu prípadného doplnenia v ofenzíve. Konkrétne na hrot útoku a v krídelnom priestore. Obe pozície riešime, máme vyhliadnuté typy, ktoré potrebujeme do nášho herného systému. Jedným z nich môže byť Ferapontov. Uvidíme, akú kvalitu ukáže a ako sa následne tréneri rozhodnú. Veríme, že k spokojnosti doriešime tiež zakončovateľa,“ uviedol generálny manažér Marek Ondrejka.

Dvojica krídelníkov Jakub Švec Martin Kovaľ odleteli s reprezentačnou dvadsaťjednotkou na prípravný kemp do Turecka. Trénerovi Praženicovi budú opäť k dispozícii od 14.1. Tomče Grozdanovski dostal od klubu dlhšie voľno, keďže oslavuje pravoslávne Vianoce.

„Viem, čo nás čaká. Príprava je dôležitá. Verím, že bude bez zranení. Potrebujeme, aby bol každý jeden hráč zdravý a splnili sa tak všetky ciele, ktoré máme. Mojim tajným cieľom je určite prvá šestka. Uvidíme po úvodných štyroch kolách, kde sa budeme nachádzať,“ zhodnotil kapitán Tomáš Ďubek.

Z brazílskych legionárov začne iba Gustavo. Jeho krajania Jacy Junior priletia o dva dni neskôr. Murilo má, z rodinných dôvodov, predĺženú dovolenku. Individuálne trénovali v posilňovni Martin Válovčan Vladimírom Tkáčom.

„Cez sviatky som neoddychoval. Takmer každý deň som trénoval s kondičným trénerom. O pár dní ma čaká kontrola operovaného kolena. Podľa toho sa rozhodne, či môžem začať behať. Bol by som najradšej, keby mi to doktor povolil. Cítim výborne, nič ma nebolí. Bolesť necítim. Len nech to takto pokračuje ďalej,“ zaželal si Válovčan, na ktorého nadviazal Tkáč. „V mojom prípade je ohybnosť oveľa lepšie ako predtým, rovnako sval. Mám pred sebou trojmesačnú rehabilitáciu. Koncom januára začnem behať. Následne sa uvidí, ako koleno zareaguje. S Maťom sa navzájom podporujeme. Vo dvojici sa ľahšie trénuje,“ uzavrel útočník ViOn-u.

Mužstvo absolvuje zimný dril výlučne v domácich podmienkach. Takmer všetkých súperov privíta ViOn na svojej umelej tráve. Prvý súboj odohrá 15.1. s Vrábľami. Ďalšie štyri zápasy čakajú vionistov do konca januára. Zvyšné dva vo februári. Hneď v úvode so Šamorínom a záverečný – generálka s Mattersburgom na jeho pôde. Známy je už celok, ktorý preverí Zlatomoravčanov na konci prvého mesiaca. Doma si zmerajú sily s Petržalkou. Do jarnej časti vstúpia hráči duelom pod Dubňom (15.2., pozn. red.).

ZOZNAM FUTBALISTOV, KTORÍ SA ZAPOJILI DO PRÍPRAVY

Brankári: Branislav Pindroch, Adrián Chovan
Obrancovia: Martin Chren, Jakub Brašeň, Michal Pintér, Antonio Asanovič, Martin Tóth, Martin Balaj, Samuel Bojnák, Peter Čogley, Dávid Haspra, Samuel Török.
Stredopoliari: Anton Sloboda, Denis Duga, Dávid Richtárech, Peter Orávik, Tomáš Ďubek, Adam Mihálik, Simon Krulák, Gustavo
Útočníci: Iľja Ferapontov
Zranení: Martin Válovčan, Vladimír Tkáč
Chýbali: Jacy, Junior, Jakub Švec, Martin Kovaľ, Murilo, Grozdanovski

PROGRAM ZIMNEJ PRÍPRAVY

7.1. – Štart zimnej prípravy
15.1. – Prvý prípravný zápas (Vráble? 12:30, umelá tráva ViOn)
18.1. – MFK Dubnica (12:30 hod, umelá tráva ViOn)
22.1. –  
MFK Dukla Banská Bystrica (12:30 hod, umelá tráva ViOn)
25.1. –  
MFK Tatran Liptovský Mikuláš (12:30 hod, umelá tráva ViOn)
29.1. –  
FC Petržalka (14:00 hod, umelá tráva ViOn)
1.2. –  
FC ŠTK 1914 Šamorín (12:30 hod, umelá tráva ViOn)
8.2. –  Generálka – 
Mattersburg FC (vonku, akadémia súpera)
15.2. – 
 19. kolo Fortuna ligy – MŠK Žilina (vonku)
*V prípade zmien miesta, času či súpera, budeme hneď informovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *