post

Tri týždne pred reštartom súťaže sa ViOn pustil do spoločných tréningov

Dlhých desať týždňov trénovali futbalisti Zlatých Moraviec individuálne v domácich podmienkach. V pondelok ráno sa v kabíne stretli po viac ako dvoch mesiacoch.

Zverenci Karola Praženicu sa do svojho pracovného prostredia vrátili s úsmevom na tvári. Za prísnych hygienických opatrení sa budú v najbližších týždňoch pripravovať na úvodný súboj nadstavbovej časti Fortuna ligy. Doma privítajú hráčov Nitry.

„Na ihrisku sme celý život. Určite sme sa tešili. Osobne sa teším na to, že odohráme aspoň tých pár kôl a k tomu dva semifinálové súboje Slovnaft Cup-u. Všetky tímy to mali rovnaké a pripravovali sa individuálne. Uvidíme v závere ročníka, kto sa ako pripravil, kto bude mať výhodu. Zvládnuť sa to dá. V nasledujúcich troch týždňoch sa pripravíme na ostrý štart,“ uviedol pred kamerami v mixzóne kapitán Tomáš Ďubek. Nielen jemu, ale všetkým spoluhráčom a zamestnancom ráno zmerali teplotu a pripravili dezinfekčné prostriedky.

Prvé dva týždne opätovnej prípravy budú najmä o individuálnych herných činnostiach jednotlivca. „Fyzickú časť robili hráči desať týždňov. Samozrejme, bolo to náročné na psychiku. Uvidíme, kto prišiel ako pripravený. Najväčšou otázkou ostáva, akým spôsobom sa mužstvo dokáže adaptovať na futbalové veci z pohľadu tímu,“ doplnil tréner Karol Praženica.

Hlavný lodivod ViOn-u mal k dispozícii takmer celý káder. Na prvom tréningu trénovali dvaja brankári a dvadsaťdva hráčov. Počas vynútenej pauzy sa uzdravili a s plnou záťažou začali aj pravý obranca Peter Čogley, krídelník Martin Válovčan a útočník Vladimír Tkáč. V priebehu týždňa sa pripojí stredopoliar Tomče Grozdanovski, ktorému nedovolila vycestovať koronavírusová situácia v rodnom Severnom Macedónsku.

„V kádri máme dosť hráčov na hosťovaní. Ráno som ich narátal sedem, ktorí skončia 30.6. Okamžite sa musíme pustiť do debaty s ich klubmi. Priznám sa, že ešte nemáme presnú informáciu, ako sa budú tieto veci riešiť z administratívneho hľadiska. Zmluvy musíme predĺžiť, minimálne, o jeden mesiac, keďže sa liga skončí v polovici júla. Je potrebné, aby sme sa dohodli. Verím, že sa nám to podarí. O niečo ťažšie to bude s futbalistami, ktorí u nás nebudú od novej sezóny pokračovať. Sme na to pripravení. Dúfam, že všetko dobre dopadne,“ priblížil stav kádra generálny manažér Marek Ondrejka.

Zlatomoravčania majú pred sebou dve výzvy. Hlavnú pozornosť budú venovať Slovnaft Cup-u, kde sa po ôsmich rokoch prebojovali medzi štyroch najlepších. Meno semifinálového súpera sa ViOn dozvie v utorok. V dvojzápase nastúpi s jedným z trojice – Slovan Bratislava, Dunajská Streda alebo Ružomberok.

„Pohárová miestenka je lákadlo. Kto by sa nechcel predstaviť v Európe? Pre taký klub, akým je ViOn, by to bol obrovský úspech. Pokúsime sa ju vybojovať. Predvčerom som si telefonoval s trénerom Ružomberka Jánom Hasprom. Vtipkovali sme, že sa stretneme spolu vo finále. Bolo by to pekné, ale je to ďaleko. Uvidíme, koho nám pridelí žreb,“ usmieval sa bývalý hráč Ružomberka Ďubek.

Druhým cieľom je siedma priečka. Na ňu momentálne Vionisti strácajú jeden bod. V prípade, že pohár vyhrá Slovan Bratislava alebo Dunajská Streda a zároveň obsadia jednu z troch pozícii, siedme mužstvo si zahrá baráž o štvrté miesto v predkole Európskej ligy.

„Bola by veľká škoda, keby sa táto sezóna nedohrá. Zo športového hľadiska to máme celkom dobre rozohrané. Prípadná baráž je motivujúca, rovnako tak Európska liga cez pohár. Sme v semifinále. Netrpezlivo čakáme na utorkový žreb. Potrebujeme trochu šťastia, a potom zabojujeme o druhú najprestížnejšiu klubovú súťaž v Európe,“ pokračuje Marek Ondrejka.

Ako je známe, liga sa dohrá v skrátenej – päťkolovej verzii. Všetkých dvanásť klubov má tak istú fortunaligovú príslušnosť aj v budúcej sezóne. Úvodné kolá sa, podobne ako v iných ligách, odohrajú pred prázdnymi tribúnami.

„Sledujem Bundesligu, kde je to veľmi zvláštne. Každý je zvyknutý na 40 či 50 tisíc fanúšikov. Teraz? Neoslavujú sa góly, nepodávajú ruky. Nie je tam nikto. Futbalu chýba tá pravá emócia, ktorá ho robí pekným. Dúfam, že sa všetko bude pomaly uvoľňovať a znova začneme hrať pred našimi priaznivcami. Po góloch musí dať hráč emócie von a s fanúšikmi je to oveľa krajšie,“ uzavrel Tomáš Ďubek.

Zoznam hráčov na prvom tréningu pred reštartom Fortuna ligy:
Brankári: 
Branislav Pindroch, Adrián Chovan
Obrancovia: Antonio Asanovič, Martin Tóth, Peter Čogley, Martin Chren, Dávid Haspra, Jakub Brašeň, Michal Pintér
Stredopoliari: Anton Sloboda, Martin Válovčan, Denis Duga, Dávid Richtárech, Peter Orávik, Adam Mihálik, Gustavo Henrique Cabral de Souza, Martin Kovaľ, Tomáš Ďubek, David Hrnčár, Jakub Švec
Útočníci: Vladimír Tkáč, Marko Kelemen, András Mészáros, Boris Cmiljanič
Chýbal: Tomče Grozdanovski

Foto: Jozef Bedej