post

S Ružomberkom výborná efektivita. Tri body zostali doma

Vionisti predviedli výborný výkon. Najmä prvý polčas bol z ich strany maximálne efektívny. Do kabíny išli s trojgólovým vedením. Po zmene strán pridali ešte jeden zásah. Súper rezultát iba korigoval.

FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble – MFK Ružomberok 4:2 (3:0)
13. Brašeň, 34. Sloboda, 43. Švec, 55. Ďubek – 66. Twardzik (11 m), 76. Gerec
Žlté karty:
14. Sloboda, 30. Ďubek
Pindroch – Čogley, Asanovič, Tóth (76. Pintér), Brašeň – Duga (81. Richtárech), Sloboda – Švec (75. Orávik), Ďubek (C), Kovaľ – Jarovič
Ružomberok:
Krajčírik – Čurma, J. Maslo, Twardzik, Mojžiš – Takáč – Kostadinov, Qose, Brenkus (46. Gerec), Regáli (46. Mário Almaský) – Novotný (80. T. Bobček)
Rozhodovali:
Ziemba – Hrčka, Hrmo
Diváci:
1 970

Tréner Karol Praženica urobil oproti víťaznému stretnutiu v Senici jednu zmenu. Zraneného Válovčana nahradil Švecom. V nominácii nefiguroval ani dlhodobo zranený útočník Tkáč. Naopak, po menších problémoch sa vrátili Pintér, Richtárech i Grozdanovski. Všetci traja boli pripravení na lavičke.

ViOn vstúpil do stretnutia aktívne. Doslova na svojho súpera vyletel. Nepožičiaval mu loptu a diktoval tempo hry. V úvodnej desaťminútovke zaujal na domácej strane rohový kop Ďubeka, po ktorom hlavičkoval Čogley nad bránu. Na opačnej strane odpovedal nepresnou strelou Brenkus. V trinástej minúte sa ale domáci dočkali prvej odmeny. V strede poľa zapracoval šikovne Duga, posunul loptu Ďubekovi, ktorý našiel vľavo Kovaľa. Krídelník dával pod seba Brašeňovi. Ľavý obranca Zlatých Moraviec – Vrábel pálil najprv do nôh obrancu, ale z dorážky sa už nemýlil – 1:0. Zverenci Karola Praženicu boli v každom súboji skôr, výborne napádali a svojmu protivníkovi nedovolili rozohrávať. V 22. minúte sa však z presného zásahu takmer radovali futbalisti spod Čebraťa. Kostadinov umne vysunul Regáliho, prenikol do pokutového územia, kde namiesto zakončenia prihral Novotnému, ktorému strela z otočky nevyšla. Na druhej strane pohrozili hráči ViOn-u z ďalšieho rohového kopu. Ďubekovu loptu predĺžil Asanovič na zadnú žrď, na ktorej dobiedzal Švec, no netrafil bránu. Čo sa nepodarilo jemu, vyšlo v 34. minúte Slobodovi. Ďubek rozohral štandardku po pravej strane cez Dugu, ktorý prudkou, strieľanou prihrávkou našiel na prvej žrdi Slobodu a stredopoliar ViOn-u sa cez brániaceho Twardzika dokázal z ťažkého uhla presadiť – 2:0. Bola to voda na mlyn pre domácich. Krátko po rozohrávke Ružomberčania prišli o loptu, Jarovič vysunul Kovaľa, ktorý sa rútil sám na Krajčiríka. Mieril vedľa brány. Zdalo sa, že bol zozadu faulovaný dobiehajúcim hráčom. Rozhodca ukázal na odkop od brány. Dve minúty pred odchodom do kabín nakopol zo stredu poľa Sloboda loptu za obranu, kde si ju výborne do behu prevzal Švec a odchovanec nedal hosťujúcemu brankárovi žiadnu šancu – 3:0. Na čo ViOn siahol, to mu v prvom polčase vyšlo podľa predstáv. Vionisti nemali dosť. V nadstavenom čase vyskočil na Ďubekovu štandardku pred Krajčiríkom najvyššie Jarovič, hlavou mieril nad bránu.

Po zmene strán začali o niečo živšie hostia. Zakrátko prebrali futbalisti od Žitavy opäť iniciatívu a v 55. minúte sa z gólu radoval i kapitán. Ďubek zatočil štandardnú situáciu do šestnástky a lopta zapadla až za chrbát Krajčiríka – 4:0. S Ružomberkom to nevyzeralo vôbec dobre. Napriek tomu ešte dokázali domácemu mužstvu narobiť problémy. V 66. minúte prenikal Kostadinov pred bránu, kde ho sfauloval Tóth a hlavný arbiter odpískal penaltu. Zodpovednosť si na svoje plecia zobral Twardzik, ktorý znížil na 1:4. Gól Ružu nakopol. Loptu mali na kopačkách častejšie. Pätnásť minút pred koncom sa presadil aj po druhý raz. Striedajúci Gerec z hranice pokutového územia obstrelil Pindrocha – 2:4. Jeho spoluhráči si vytvorili v závere tlak, ale ďalšie zásahy nepridali, a tak sa ViOn raduje z dôležitých troch bodov. Po siedmich kolách ich má na konte trinásť. V rámci reprezentačnej prestávky sa vionisti predstavia v Slovnaft Cup-e. V stredu cestujú na ihrisko Dolných Vesteníc. V lige následne privítajú 14.9. znova doma Žilinu.

Karol Praženica (tréner FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble): Chceli sme využiť ťažšiu situáciu, v ktorej sa Ružomberok momentálne nachádza. Ich herný prejav ale určite nezodpovedá tomu, koľko majú bodov. Čakali sme ťažký zápas. Chceli sme do neho vstúpiť aktívne, streliť prvý gól, aby sa nám hralo ľahšie. Podarilo sa. V prvom dejstve sme boli efektívni, dali sme tri góly. Do druhého sme išli s cieľom nie iba brániť, prišiel zásah na 4:0. Žiaľ, pri faule v strede poľa, namiesto koncentrácie na hru, začali hráči debatovať s rozhodcom. Súperovi sa podarilo znížiť z penalty. Ožil, samozrejme, v našich hlavách nastala nervozita či obava o výsledok. Postupom času sme sa opäť dostali do hry, vytvorili si šance z protiútokov. Ružomberčania nás v závere tlačili, mali niekoľko striel. Uhrali sme to do konca. Ružomberok má kvalitné mužstvo, tešíme sa z výhry. Víťazstvo si veľmi vážime. Do ďalších stretnutí ideme s pokorou, no dýcha sa nám lepšie.“

Ján Haspra (tréner MFK Ružomberok): „Do každého zápasu vstupujeme s herným plánom, ktorý je však diametrálne odlišný od našej hry. Najmä v prvých polčasoch, neviem si vysvetliť, kde je príčina. Chceme ísť koncentrovane, vyvarovať sa individuálnym chybám a všetko sa opakuje. Prvý gól padol v čase, keď bol duel vyrovnaný, nič sa nedialo. Prišla individuálna chyba, po tom sme vzápätí dostali gól na 0:2. Následne sa to začína rozpadať ako domček z karát. Prvé dejstvo bolo z našej strany katastrofálne. Po zmene strán sme dobre nastúpili, paradoxne, súper zvýšil na 4:0. Od toho stavu neviem, či to bolo tým, že domáci trochu poľavili alebo my sme zapli na vyššie obrátky, ale záverečná polhodina bola veľmi kvalitná a pre diváka zaujímavá. Mohli sme stretnutie zdramatizovať viac ako je, no v každom prípade gratulujem trénerovi i hráčom za predvedený výkon. Vyhrali zaslúžene. My si musíme v kabíne prebrať naše chyby a vysvetliť čo robíme zle, aby sme to nabudúce neopakovali.“