post

Playstation, Netflix, príroda či individuálne tréningy. Ako trávia hráči nečakanú pauzu?

Zverenci Karola Praženicu sa v súťažnom stretnutí predstavili naposledy v úvode marca, keď doma zdolali Trenčín 2:0 a uzavreli základnú časť. Odvtedy sa na ihrisko viac nedostali. Pre šíriaci sa vírus COVID-19 sa zastavil svet a s ním i ten futbalový.

Pôvodne mala nadstavbová časť Fortuna ligy odštartovať po reprezentačnej prestávke. Pred pár dňami Prezídium ÚLK v online hlasovaní rozhodlo, že skôr ako 1.5. sa nezačne. Kľúčové budú ale najbližšie dni.

„Sledujem, čo sa deje vo svete a dúfam, že to čoskoro pominie, aby sa život vrátil do starých koľají. Verím, že to spoločne zvládneme. Dodržiavam pokyny, dni trávim doma. Deti nechodia do školy, s malým Ďubom mi tak je veselšie. Keďže priateľka pracuje, snažíme sa robiť si program navzájom. Hráme sa, učíme alebo sme vonku na dvore. Okrem toho trénujem. Väčšinou chodím behať do lesa, kde je menej ľudí a ideálny vzduch. Doma sa snažím pracovať podľa pokynov kondičného trénera Milana Ivanku. Už sa teším na kabínu a všetkých ľudí na ViOn-e,“ prezradil kapitán Tomáš Ďubek.

Prerušenie sezóny využil na odcestovanie do rodného Splitu za rodinou stopér Antonio Asanovič, ktorý dodržiava tamojšie striktné pravidlá a rovnako plní tréningový plán.

„Myslel som si, že sa situácia upokojí a budem môcť byť aspoň s kamarátmi. Opak je pravdou, podobne ako na Slovensku, aj my máme všetko zavreté. Polícia denne kontroluje cesty, ulice. Viac ako päť ľudí nemôže byť na jednom mieste. Som len doma. Pod domom mám ideálny priestor na behanie. Denne pomáham s domácimi prácami. S chalanmi hrávame hru Pubg. Chýba mi kontakt s nimi. Je to iné, keď z toho zrazu vypadnete. Som si istý, že sa to rýchlo, hlavne dobre skončí a budeme pokračovať ďalej,“ vyriekol Asanovič.

Domácim prácam sa nevyhýba ani jednotka medzi tromi žrďami Branislav Pindroch. „Sme profesionáli a musíme sa s tým popasovať. Situácia, ktorá nastala, nie je určite nikomu ľahostajná. V tejto chvíli ide futbal bokom. Vo voľnom čase pracujem okolo domu, pomáham rodičom s jarnými prácami. Prvé dni, keď sa prerušili tréningy, som si trochu oddýchol a načerpal sily. Teraz je čoraz ťažšie byť iba doma, keď ste zvyknutý na denné fungovanie so spoluhráčmi. Dostali sme tréningové plány, ktoré plním a pridávam si aj navyše,“  povedal brankár, ktorý má na konte deväť čistých kont v aktuálnej sezóne.

O čosi ťažšie to má druhý legionár Boris Cmiljanič, ktorý sa s klubom od Žitavy dohodol na hosťovaní do konca leta. Voľné dni trávi sám v Nitre, kde sa na pár mesiacov usadil.

„Je to ťažká situácia. Dúfam, že nebude trvať dlho a všetci sa z toho dostaneme tým najlepším možným spôsobom. Snažím sa trénovať čo najviac. Vedľa bytu mám dve futbalové ihriská. Vďakabohu, vyrovnávam sa s tým jednoduchšie. Ďalšie hodiny trávim s Netflixom, kde sledujem Narcos a čakám na tretiu sériu Ozark,“ nadviazal Cmiljanič.

Seriálovú platformu využíva tiež krídelník Martin Kovaľ, ktorý je doma v Bratislave s rodinou. „Situáciu netreba podceňovať. Je potrebné, aby sme všetci dodržiavali pravidlá – umývali si ruky a nosili rúško. Myslím, že ľudia sú zodpovední. Bol by som najradšej, keby sa liga dohrala. Momentálne si krátim čas tréningovými plánmi. Chodím behať, cvičiť a dosť hrám Fortnite na PlayStation alebo sledujem Netflix. Veľmi ma zaujal seriál o F1 či Money Heist,“ doplnil futbalista, ktorý na jar nechýbal ani v jednom zo štyroch ligových vystúpení.

Zaujímavú činnosť mimo seriálov a konzolových hier si našiel stredopoliar Dávid Richtárech. Počas dňa je vášnivým hráčom šípok. Popritom nezanedbáva ani prechádzky s priateľkou.

„Verím, že situácii pomôže fakt, že sa všetko zatvorilo a sprísnil pohyb na verejnosti. Snáď to nebude trvať dlho a všetko sa dobre skončí. Kabína mi chýba, ale som aj rád, že si od chalanov trochu oddýchnem (smiech). Denne si odbehám tréningové jednotky, prechádzam sa s priateľkou a hlavne hrám šípky,“ zdôraznil futbalista, ktorý strelil prvý jarný zásah svojho klubu.

Dianie sleduje tiež odchovanec ViOn-u Michal Pintér, ktorý trénuje, venuje čas priateľke, pozerá seriály a vyzýva k zodpovednosti.

„Nie je to ľahké pre nikoho. Keď sa to všetko v Číne začalo, možno si nikto nepomyslel, že to môže zájsť až takto ďaleko. Každý si musíme vstúpiť do svedomia, bez rozdielu povolania. V momentálnom štádiu nemôžeme nič podceniť. Zdravie máme všetci iba jedno, a preto by sme si ho mali vážiť a nehazardovať s ním. Je potrebné, aby sme boli zodpovední voči sebe i ostatným. Keď budeme všetci dodržiavať pravidlá, pevne verím, že sa všetko čoskoro utíši a spoločne to zvládneme. V priebehu pár dní som si vytvoril harmonogram, ktorého sa držím. Každý deň pracujem podľa tréningového plánu a zvyšok času venujem svojej priateľke, s ktorou chodíme do prírody. Je to taký balzam na dušu. Po večeroch si rád pozriem nejaký seriál. Stihol som pozrieť celý Narcos a načať Peaky Blinders,“ uzavrel Pintér.