post

Peter Čögley pokročil v rehabilitácii. Po operácii začína s behmi

Jeden z pilierov obrany ViOn-u v jesennej časti zatiaľ do jari nenastúpil. V úvode zimnej prípravy absolvoval PETER ČÖGLEY operáciu kolena, kde mu dávali dokopy meniskus a chrupavku. Viac o jeho zdravotnom stave si prečítate v rozhovore s pravým obrancom.

Trenčiansky rodák odohral hodinu v prvom prípravnom zápase proti Dubnici. Odvtedy sa na trávniku neukázal. Viac mu nedovolilo zranené koleno.

„Už pred výkopom sme sa dohodli s trénerom, že v šesťdesiatej minúte ma vystrieda. Po stretnutí mi natieklo koleno vodou. O dva dni neskôr mi ju z neho lekár vytiahol, ale stále sa mu to nepozdávalo. Vybavil mi magnetickú rezonanciu, ktorá ukázala, že mám poškodený meniskus a chrupavku,“ objasňuje príčinu herného výpadku Čögley.

Bývalý hráč Trenčína, Bohemians či Trnavy nič nepodcenil a okamžite podstúpil v Dunajskej Strede u doktora Malinovského operáciu.

„Doktor mi obrúsil poškodený meniskus. Pri chrupavke vyvolal umelé krvácanie, aby sa zocelila a vznikla ochrana. Verím, že všetko dobre dopadlo. Doterajšie kontroly dopadli podľa predstáv. Začínam na sebe pracovať, aby som bol čo najskôr naspäť,“ zdôrazňuje futbalista, ktorý sa klubu od Žitavy upísal pred dvomi rokmi.

Najoptimistickejšie odhady boli, že sa na futbalové trávniky vráti v polovici marca. Aktuálne je, ako sám hovorí, zhruba dva týždne pozadu a k rehabilitácii pristupuje maximálne zodpovedne.

„Bohužiaľ, dvakrát mi museli vyťahovať z kolena krv. Prvýkrát to je normálne, ďalšiu som musel „vypumpovať“ poctivým cvičením. Možno som pozadu jeden alebo dva týždne. Momentálne sa liga odložila. Určite nejaké zápasy stihnem. Povedal som si, že sa nebudem nikam ponáhľať. Je jedno, či odohrám desať kôl, alebo len posledné dve. Radšej sa dám dokopy na 100 %, akoby som sa opäť zranil,“ pokračuje Peter Čögley.

S uzdravením mu pomáha viacero ľudí. Ako prvé využil služby kondičného trénera národného tímu Slovenska Martina Rusňáka, s ktorým konzultoval ďalší postup a začal s vodným bicyklom. Pokračoval v útrobách bývalého klubu AS Trenčín, až navštívil Martina Ševelu v poľskom Zaglebie Lubin, kde strávil tri dni.

„Prvý týždeň som mal striktne daný bez pohybu. Iba som ležal. Starala sa o mňa manželka, ktorej patrí veľká vďaka. Ťažko som mohol šoférovať diaľku do Zlatých Moraviec, tak som v rámci dobrých vzťahov využil prístroje v Trenčíne. Absolvoval som cvičenia s fyzioterapeutom Braňom Prokopom, ku ktorému chodia všetci naši hráči z NHL na čele s Gáboríkom a Hossom. Neskôr sa mi ozval Maťo Ševela, že majú prístroj, ktorý mi urobí rozsah kolena,“ doplnil „Čegy“.

Vďaka všetkým procedúram začne v pondelok s ľahkými behmi. Z najhoršieho je vonku. Postupnými krokmi by chcel pomôcť spoluhráčom v boji v skupine o udržanie sa v najvyššej súťaži. Všetky jarné duely sledoval iba z tribúny.

„Bol som na každom jednom. Pozeralo sa mi na to veľmi ťažko, keďže som chalanom nemohol pomôcť na ihrisku. Mrzí ma, že sa nám nepodarilo postúpiť medzi šiestich najlepších. Je to smutné, že tam nie sme. Na druhej strane, treba si z toho zobrať aj pozitívne veci. V porovnaní s minulou sezónou máme oveľa viac bodov a nefigurujeme na poslednej priečke. Všetko je v našich rukách. V poslednom kole sme zdolali doma Trenčín. Okrem Slovanu, ktorý je kvalitatívne na inej úrovni, sa môžeme rovnať s každým,“ myslí si Čögley.

Na ďalšie ligové stretnutia i návrat si musí počkať. Únia ligových klubov po zasadnutí Ústredného krízového štábu SR na dva týždne Fortuna ligu odložila. V prípade, že sa situácia so šíriacim sa vírusom dostane pod kontrolu, liga odštartuje po reprezentačnej prestávke 4.4. prvým kolom nadstavby. ViOn by sa predstavil na pôde Senice.

„Verím, že sa súťaž neskončí a všetko sa upokojí. Ak nie, stále je to iba futbal, nie je to nič sväté. Prvoradé je zdravie futbalistov, rozhodcov, majiteľov, fanúšikov a tiež ľudí okolo futbalu. V prípade, že pristúpia k predčasnému ukončeniu súťaže a prispeje to k zastaveniu aktuálnej situácie, bez mihnutia oka budem súhlasiť,“ ukončuje Peter Čögley.

Či sa naša liga opäť rozbehne, ukážu nasledujúce dni.