post

Martin Tóth k 300 zápasom: „Pekné číslo. Verím, že ho ešte trochu navýšim“

Úvodný súťažný duel v novom roku proti Spartaku Trnava mal pre stopéra MARTINA TÓTHA špeciálnu príchuť. Pred jeho výkopom si prevzal z rúk predsedu predstavenstva Martina Ondrejku a generálneho manažéra Mareka Ondrejku dres ku kariérnemu míľniku. V najvyššej slovenskej futbalovej súťaži prekročil hranicu 300 zápasov.

Štvrtú stovku ligových súbojov načal na jeseň v Pohroní. V domácom stretnutí s trnavským Spartakom si pripísal 306. štart. Z aktívnych futbalistov, ktorí sa preháňajú v kopačkách po ligových trávnikoch, je za Ďubekom (384) a Žofčákom (379) tretím s viac ako tristo zápasmi.

„Je to pekné číslo. Teším sa, že som sa dostal cez túto hranicu. Verím, že sa mi ho podarí ešte trochu navýšiť. Ak mi to telo dovolí a najmä zdravie, nejaký rok, možno dva by som chcel potiahnuť,“ vyriekol s úsmevom na perách 34-ročný futbalista Zlatých Moraviec.

Pamätný dres dostal, symbolicky, v zápase proti svojmu bývalému zamestnávateľovi. V malom Ríme odohral takmer polovicu z nich – 126. Vo svojej kariére obliekal na Slovensku už iba dres rodnej Nitry, kde futbalovo vyrástol. V zahraničí si vyskúšal angažmán v českom Liberci a polrok strávil v poľskom Zaglebie Sosnowiec.

„Bolo by ešte krajšie, keby mi jubilejný zápis vyšiel práve proti Trnave, ale aj tak mám radosť a dres si nesmierne vážim. Odkedy som odštartoval profesionálnu kariéru, ubehol nejaký čas. V priebehu rokov som toho zažil viac ako dosť. Boli pekné, ale i ťažké obdobia. Najviac mi v pamäti zostalo víťazstvo titulu či stretnutia v skupine Európskej ligy,“ obzrel sa za svojou dlhoročnou kariérou Martin Tóth.

Od sezóny 2019/2020 háji „Foďo“ farby ViOn-u, kde doteraz nazbieral 25 štartov. Po návrate zo zranenia patrí v aktuálnom ročníku pod vedením trénera Benkovského k defenzívnym pilierom tímu a členom základnej zostavy.

„To, čo som pri príchode od klubu očakával, sa aj napĺňa. ViOn je malý, rodinný klub, no s veľmi dobrými podmienkami pre futbalistu. Zatiaľ si tu všetko užívam. Teším sa, že môžem byť súčasťou vynikajúcej partie,“ zdôraznil Tóth.

Vynikajúca partia vybojovala v jesennej časti dvadsaťštyri bodov. Do jari vstúpili Zlatomoravčania dohrávkou 18. kola, v ktorej podľahli Trnave 2:4.

„Ťažko sa mi to aj hodnotí, keďže sme prehrali. Do zápasu sme nastupovali s určitým plánom, ktorý nám zozačiatku vychádzal. Následne sme inkasovali lacné góly. Koniec prvého a začiatok druhého polčasu rozhodol o konečnom výsledku. Snažili sme sa s tým niečo urobiť, žiaľ, nepodarilo sa nám to. Mrzí ma to,“ povzdychol si skúsený stopér či defenzívny stredopoliar.

Napriek tomu, že prehra zatienila Martinov míľnik, je pozitívne naladený a pripravený zabojovať v ďalších kolách o dôležité body. „Prvý súboj sme chceli určite zvládnuť. Pevne verím, že keď každý podáme na ihrisku v nasledujúcich zápasoch svoje maximum a budeme plniť trénerove pokyny, dosiahneme naše ciele,“ prízvukuje ďalej Tóth.

Chuť si so spoluhráčmi môže napraviť už v sobotu pod Dubňom, kde sa predstaví ViOn v 19. kole Fortuna ligy proti domácej Žiline. „Očakávam ťažký duel. Proti nám sa postavia mladí a behaví chlapci, ktorí sú vychovaní na umelej tráve. Majú zaužívaný svoj herný systém. Na druhej strane, my máme takisto svoju silu a ideme sa tam pobiť o pozitívny výsledok a najlepšie tri body,“ uzavrel motivovane Martin Tóth.

Foďovi gratulujeme k dosiahnutiu tristo ligových zápasov a želáme mu čo najviac zdravia, aby sa dočkal ďalších a mohol tak napĺňať nielen klubové, ale i svoje ciele.