post

Lukáča čaká operácia kolena. Brankársky post dopĺňa Slovinec  Pelko

Krátko po konci prestupového obdobia riešilo vedenie FC ViOn rébus v podobe druhého brankára. Patrik Lukáč, ktorý v aktuálnom ročníku kryje chrbát Adriánovi Chovanovi, podstúpi operáciu kolena (artroskopický zákrok). Chýbajúce miesto vyplní ŽAN PELKO.

„Keďže sa nám pred dvomi týždňami zranil Patrik, museli sme urýchlene reagovať. Do zvyšných jarných bojov nám zostal iba Chovan. Situácia bola o to náročnejšia, že sa začiatkom tohto mesiaca skončilo prestupové obdobie pre profesionálov. Stáli pred nami len dve možnosti. Hľadať u nás medzi amatérmi v nižších súťažiach, alebo využiť kvótu dvoch hráčov profi, avšak toho času voľných, ktorú ešte máme. Na Slovensku získať kvalitného brankára bolo v danej chvíli a krátkom čase nemožné, preto sme hľadali vonku. Poďakovanie patrí agentovi Norbertovi Beleckému a jeho skupine, ktorí veľmi rýchlo zareagovali. Ponúkli nám skúseného 30-ročného Žana Pelka. Má odchytaných množstvo zápasov v slovinskej najvyššej súťaži a druhej rakúskej lige. Po niekoľkých dňoch u nás, keď absolvoval testovanie, sme sa rozhodli so Žanom podpísať zmluvu do konca aktuálnej sezóny. Ukazuje svoju kvalitu, skúsenosť, ale aj charakter. Vážime si, že reagoval na naše skromnejšie podmienky, ktoré sme mu počas rozbehnutého ročníka vedeli ponúknuť. Do tímu okamžite zapadol. Určite mu pomohla tiež rečová blízkosť či všeobecne slovanská nátura. Veríme, že v najbližších stretnutiach vytvoria s Aďom Chovanom kvalitnú a spoľahlivú dvojicu. Aj touto cestou želáme Patrikovi Lukáčovi úspešnú operáciu a čo najskorší návrat do tímu,“ uviedol generálny manažér Marek Ondrejka.

Tridsaťročný rodák z Ľubľany je odchovancom slovinského celku NK Triglav Kranj, kde dostal príležitosť už v šestnástich rokoch. Dokopy nazbieral v slovinskej lige takmer sto štartov (92, pozn. red.). S klubom sa postupne z druhej ligy prepracoval do najvyššej súťaže.

„Som šťastný, že sa mi po krátkej prestávke, spôsobenej určitými vecami, naskytla príležitosť pôsobiť v Zlatých Moravciach. Priznám sa, že po niekoľkých dňoch, počas ktorých trénujem s mužstvom, nemôžem povedať nič negatívne. Prevládajú pozitívne emócie či už z podmienok, zo spoluhráčov, ale i tréningových jednotiek. Nie je to pre mňa veľký rozdiel, vďaka podobnosti jazykov väčšine vecí rozumiem. Odlišný je iba život okolo, ale som tu kvôli futbalu a ten je aktuálne najdôležitejší,“ prezradil krátko po podpise zmluvy Pelko.

Rodnú krajinu opustil Žan v 25-rokoch a zamieril do nižšej rakúskej súťaže (SC Ulrichsberg), odkiaľ získal angažmán v Austrii Klagenfurt. V priebehu štyroch rokov si jej dres obliekol v 98 dueloch. V minulej sezóne získal cenu pre najlepšieho brankára druhej rakúskej ligy.

„Bola to moja najlepšia sezóna v kariére. Dosiahol som skvelé ocenenie. Na Klagenfurt mi zostali krásne spomienky. Som im vďačný za profesionálny prístup. Je mi jasné, že vo Fortuna lige by chcel každý hrať v prvej šestke. ViOn má k tomu dobre našliapnuté. Sú pred nami tri zápasy. Na ihrisku necháme všetko a zabojujeme o miestenku medzi šiestimi najlepšími. Verím, že zodpovednou prácou sa mi podarí získať dôveru a predstaviť sa časom medzi tromi žrďami. Keď k tomu príde, budem pripravený. Splním všetko, čo odo mňa klub bude vyžadovať,“ doplnil Žan Pelko.  

Administratívne sa robí všetko pre to, aby bol trénerskému kolektívu k dispozícii už v najbližšom kole, v ktorom Zlatomoravčania privítajú vo svojej ViOn aréne v sobotu od 14.00 hod. futbalistov MFK Ružomberok.