post

Kapitán Ďubek pred poslednou časťou roka: „Musíme sa naďalej sústrediť. Nesmieme zaspať na vavrínoch“

Najvyššia slovenská futbalová súťaž mieri do svojho finále v aktuálnom roku. Zverencov Ľuboša Benkovského čaká po reprezentačnej prestávke záverečných päť kôl. Napriek dobrej forme nelietajú jeho hráči v oblakoch. Naopak, sú nohami pevne na zemi. Svedčia o tom i slová kapitána TOMÁŠA ĎUBEKA.

V priebehu záverečnej tohtoročnej reprezentačnej pauzy futbalisti od Žitavy neoddychovali. Denne pracovali a poctivo sa pripravovali. Vydýchli a vypli na dva dni.

„Dva týždne voľnejšie neboli. Trénovali sme aj dvojfázovo a pripravovali sa na poslednú časť jesene. Je pre nás dôležitá. Všetko bolo v poriadku. Každý sa teší na posledných päť kôl,“ začal rozhovor s úsmevom na perách skúsený špílmacher Ďubek.

Atmosféra v kabíne je po ostatných výsledkoch pozitívna. V predchádzajúcich piatich kolách mužstvo prehralo iba na pôde Ružomberka. Následne trikrát vyhralo a raz remizovalo. Forma vygradovala domácim stretnutím s AS Trenčín, ktorý Zlatomoravčania zdolali vysoko 5:0.

„Nálada je, samozrejme, dobrá. Keď sa pozrieme na tabuľku, sme radi, kde sme. Určite nechceme zaspať na vavrínoch. Nemyslíme si, že to pôjde samo. Krátka prestávka nám padla vhod. Chceme zvládnuť najbližších päť kôl, ktoré dostatočne napovedia, či sa budeme pohybovať hore alebo dole,“ pokračuje Tomáš Ďubek, ktorý s Trenčanmi, pre päť žltých kariet, nemohol nastúpiť.

So spoluhráčmi si uvedomuje, že tabuľka je stále nesmierne nabitá. Na tretiu Žilinu stráca ViOn tri body, od ôsmej Serede je vzdialený o päť bodov. Hráči tak stoja nohami pevne na zemi.

„Vieme, že Slovan s Dunajskou majú najlepší káder i finančné možnosti. Zvyšok, ako už aj niektorí iní tréneri zdôraznili, je vyrovnaný. Každý môže uspieť s každým. Tešíme sa zo štvrtého miesta. Na druhej strane, stačí jedno či dve zaváhania a klesnete na ôsmu, možno deviatu priečku. Musíme sa naďalej sústrediť ako doteraz. Ísť od zápasu k zápasu. Len v takom prípade to môže byť na konci roka rovnako pekné, ako teraz,“ zdôraznil kapitán tímu, ktorý v trinástich kolách nazbieral devätnásť bodov.

V záverečnej časti jesene majú vionisti pred sebou päť stretnutí. Trikrát sa predstavia na ihrisku súpera – v Bratislave, Dunajskej Strede, Senici a dvakrát privítajú protivníka vo ViOn aréne – Michalovce i Trnavu.

„Doma sme ukázali, že futbal vieme hrať s každým. Musíme to potvrdzovať a najmä nosiť body zvonku. Môže to byť kľúčové. Vo svojom štadióne hráme naozaj dobrý futbal. Porazili sme veľké mužstvá. Keď sa nám bude dariť bodovať vonku, bude to ešte lepšie,“ hovorí futbalista, ktorý v tejto sezóne strelil dva góly a pridal päť asistencií.

Prvú z piatich skúšok absolvujú Zlaté Moravce už túto nedeľu, keď nastúpia na Tehelnom poli proti obhajcovi majstrovskej trofeje – ŠK Slovan Bratislava. Belasých dokázali v treťom kole doma zdolať výsledkom 2:1.

„Slovan má svoju, nespochybniteľnú, kvalitu. Nitra ukázala, že sa dá hrať s nimi rovnako na ich štadióne. Barcelona a Real taktiež prehrávajú. Treba využiť zlé dni favoritov. Do Bratislavy pôjdeme s pokorou. Prílišný rešpekt mať nebudeme. Porazili by sme sa už dopredu. Pripravujeme sa. Verím, že podáme poctivý výkon a prispejeme k dobrému futbalu,“ doplnil Tomáš Ďubek.

V minulom ročníku sa oba celky stretli v štyroch prípadoch. Dvakrát v lige, dvakrát v rámci semifinále Slovnaft Cup-u. Vonku ťahal ViOn za kratší koniec, doma hráčov Slovana trápil.

„Bude to ťažký duel. Slovan je favorit. Nestresujeme sa. Radi by sme dokázali, že futbal vieme hrať. Bolo by pekné, keby sa nám podarilo niečo uhrať a vylepšiť si postavenie. Uvidíme, ako to nakoniec dopadne,“ dodal rodák zo Zvolena.

A čo si želá na konci roka? „(Úsmev). Ťažko povedať. Každý by chcel vyhrať s každým. Nikdy však nemôžete zabudnúť, že proti vám stojí vždy nejaký súper. V prípade, že bude lepší, zagratulujeme mu. Zanalyzujeme si chyby či dôvod prehry a posunieme sa ďalej. Dúfam, že takýchto súbojov bude čo najmenej. Bodaj by tabuľka vyzerala takto kladne aj na konci roka. Vtedy bude spokojnosť nielen v kabíne, ale tiež v celom klube,“ uzavrel Ďubek.

Výkop 14. kola Fortuna ligy so Slovanom je naplánovaný v nedeľu o 15.00 hod.