post

Jakub Brašeň končí s aktívnou kariérou. Vo ViOn aréne nastúpi v utorok naposledy

Svoju kariéru ukončuje v 31 rokoch. Skúsenému ľavonohému futbalistovi vyprší 30.6. s klubom platný kontrakt. Sám požiadal vedenie o ďalšie nepredĺženie do záveru aktuálnej sezóny, nakoľko od 1.7. nastupuje do civilného zamestnania. Rodák z Banskej Bystrice strávil pri Žitave dva roky. Klub mu vyšiel v ústrety.

„Nad týmto rozhodnutím som uvažoval už dávnejšie. Naskytla sa príležitosť zaujímavej práce. Zaujalo ma to. Na druhej strane, konečne budem doma častejšie s rodinou. To je ten najhlavnejší dôvod môjho rozhodnutia,“ reagoval na svoj koniec Brašeň.

S kariérou sa lúči v drese Zlatých Moraviec. K Žitave prišiel v lete 2018. V priebehu dvoch rokov patril k základným pilierom tímu. Naskočil do 63 stretnutí. S mužstvom bojoval o záchranu či hornú šestku. Aktuálne aj o finále Slovnaft Cup-u.

„Vo ViOn-e som zažil veľa pekného, stretli sme sa dobrá partia. Zostane mi množstvo dobrých kamarátov. Keď sa obzriem za týmto pôsobením, mám iba pozitívne myšlienky. Klubu budem držať naďalej palce, aby bojoval o horné priečky,“ pokračuje futbalista, ktorý si v kariére prešiel viacerými postami. V Moravciach sa najčastejšie objavoval na pravom či ľavom kraji obrany.

Futbalovo vyrástol v Banskej Bystrici. Na Slovensku si okrem ViOn-u vyskúšal pôsobenie aj v Dunajskej Strede či Senici. Zahraničný chlebík okúsil v maďarskom Mezőkövesd.

„Kroky, ktoré som počas svojej kariéry urobil, neľutujem. Samozrejme, vždy môže byť všetko aj lepšie. Celkovo som ale spokojný. Je pravda, že v zahraničí to mohlo dopadnúť lepšie. Išiel som tam na dva roky a vrátil sa po polroku. Keby som tam zostal dlhšie, možno by som sa dnes nelúčil vo ViOn-e. Jedno z najkrajších období som prežil v Dunajskej Strede. Narodil sa mi tam syn, absolvovali sme to spolu s priateľkou. Z ViOn-u mám blízko domov. Rád som tu trávil dni,“ zaspomínal si v krátkosti na kariéru Jakub Brašeň.

Na konte má takmer tristo ligových štartov, čo je úctyhodné číslo. Z majstrovskej trofeje sa neradoval, ale nesmútil ani zo zostupu do nižšej súťaže.

„(Úsmev).  Vždy som hovoril, že som z ligy nevypadol a to mi aj zostane. S Bystricou sme boli svojho času tretí, no v tej dobe som bol zelenáč. S Dunajskou, ViOn-om, ale aj v Senici som bojoval o záchranu a vždy sa nám podarilo najvyššiu súťaž udržať, čo ma teší. Sám som zvedavý, ako sa mi podarí adaptovať na mimofutbalový život. Bude to nezvyk. Už som ale cítil potrebu urobiť v živote zmenu. Idem si budovať novú kariéru. Od piatich či šiestich rokov hrám futbal. Vyjdem z povinností a konečne si budem môcť zobrať dovolenku kedy chcem a ísť s rodinkou na dovolenku,“ hovorí „Brašo“.

Svoj posledný zápas vo ViOn aréne absolvuje v utorok, keď nastúpi v semifinálovej odvete proti Slovanu Bratislava. Kariéru uzavrie v Žiari nad Hronom, kde v sobotu čaká vionistov tretie nadstavbové kolo s domácim Pohroním.

„Chcem sa poďakovať pánovi majiteľovi Viliamovi Ondrejkovi, že mi dal možnosť pôsobiť vo ViOn-e dva roky. Ako som hovoril, budem na to všetko spomínať rád a v dobrom. Vytvorila sa tu dobrá partia, s ktorou sme si prešli viacerými futbalovými etapami. Zažili sme veľa dobrého, ale aj negatívneho. To všetko k futbalu patrí. V neposlednom rade ďakujem tiež fanúšikom za ich pravidelnú podporu na domácich dueloch.“

Ako vníma rozhodnutie Brašeňa samotný klub? „Už pred začiatkom jarnej časti sme s Brašom sedeli a riešili jeho prípadnú ďalšiu budúcnosť v klube. Vtedy mi spomenul, že po sezóne chce dať futbalu definitívne zbohom a svoje ďalšie zamestnanie vidí mimo futbalu, takpovediac v civilnom živote. Postupne sme sa na toto jeho rozhodnutie pripravovali. Po dueli s Trenčínom prišiel za nami, pričom sa spýtal na možnosť, že by už dva zápasy aktuálnej sezóny v júli neodohral. Plne sme mu vyhoveli. Úprimne mu ďakujeme za všetko čo odviedol v našom drese a želáme mu veľa úspechov v súkromnom živote. Do novej sezóny pracujeme na alternatíve na jeho miesto, sme na dobrej ceste,“ povedal generálny manažér Marek Ondrejka.

Brašo, ďakujeme za všetko a do ďalších rokov života želáme pevné zdravie a čo najviac úspechov.