post

Do novej sezóny s novým kapitánom a zdravým sebavedomím

Už v piatok večer vstúpia zverenci trénera Benkovského do sezóny 2021/2022. V televíznom dueli nastúpia pod hradom Matúša Čáka proti domácemu AS Trenčín. V stredu popoludní odpovedali zástupcovia klubu na predsezónnej tlačovej konferencii na otázky novinárov.

Nadviazať na úspešný minulý ročník

Vionisti boli v minulej sezóne príjemným prekvapením ligy. Nielen vďaka svojmu štýlu hry, ale najmä pre historickú účasť v skupine o titul. ViOn skončil nakoniec piaty.

„Bola to jedna z najlepších sezón. Možno sa bije s tou z roku 2007, kde sa nám podarila čerešnička v podobe postupu do vtedajšieho Pohára UEFA. Teraz nám to tesne ušlo. Našim cieľom je nadviazať na minulý ročník a pokračovať v takých výkonoch či výsledkoch. Od začiatku prípravy robíme všetko preto, aby sa nám podarilo vybojovať spomínanú čerešničku na torte. Prestupový termín nie je uzavretý. Naďalej pracujeme na získavaní ďalších hráčov. Stále máme čas,“ zobral si na úvod slovo predseda predstavenstva Martin Ondrejka.

Prakticky rok bojuje nielen športový, ale celý svet s pandémiou koronavírusu. Pre viacero opatrení sa historicky najúspešnejší ročník odohral bez fanúšikov na tribúnach. V závere sa vrátili v obmedzenom počte, ktorý bude pokračovať aj na prahu sezóny 2021/2022.

„Žijeme ťažkú dobu, 90 % sezóny je bez divákov. Stále si hovoríme, že futbal a šport je pre nich, ale my hráme bez nich. Musíme sa s tým vysporiadať. Nie je to ľahké ani z pohľadu financií. Chýbajú nám zo vstupného. Snažíme sa všetko robiť tak, aby sme fungovali a boli neustále spoľahlivým klubom. Z mojej pozície – predsedu predstavenstva – je to záväzok do ďalšieho roka. Zabezpečiť klub tak, aby sme sa nestali problematickým,“ zdôraznil Martin Ondrejka.

Práca na príchode ďalších hráčov

Po úspešnom ťažení vo vlaňajšom roku opustilo káder viacero hráčov. S mužstvom nepokračuje dokopy jedenásť futbalistov. Pri Žitave ich doteraz nahradila šestica. Posledným príchodom je krídelník Karol Mondek. Realizačný tím doplnil asistent Erik Havrila.

„Napriek viacerým odchodom zostalo veľa kľúčových hráčov. Jednotlivé hráčske funkcie sa snažíme dopĺňať. Prišlo dosť nových futbalistov. Veríme, že ich doplnia ďalší a naše rozhodnutia budú znova správne, aby priniesli body či štatistiky, ktoré zaujmú,“ pokračuje hlavný lodivod Benkovský, ktorý konkrétne mená, ani pozície neprezradil. „Máme dva alebo tri posty, ktoré sa pokúšame doplniť. Nie všetko sa dá. Vždy máte k dispozícii určité financie, pri ktorých rešpektujete šéfov. Hľadáme spoločnú cestu a chceme vyťažiť maximum.“

Jeho hráči odohrali počas viac ako mesačnej prípravy šesť zápasov. Vyhrali jediný – domácu generálku so Sereďou. Predtým ťahali za kratší koniec Podbrezovej, Šamorínu, Pohroniu, Skalici i CSKA Moskva.

„Príprava išla podľa plánov. Do stretnutí sme išli s úlohou pripraviť hráčov po taktickej a kondičnej stránke. Kľúčovým bolo doplnenie kádra. Vo futbale je stály tlak. Najvyšší si vytváram sám na seba. Je mojím hnacím motorom k dosahovaniu úspešných výsledkov. Tiché ciele si stanovujeme postupne. Začíname od začiatku. Sme v procese stabilizovania zostavy. Dúfame, že naše zmýšľanie bude znova správne, aby sme prekvapovali a dosiahli ďalšie veľké veci,“ doplnil Ľuboš Benkovský.

Mužstvo povedie nový kapitán

Kapitánsku pásku bude v sezóne 2021/2022 nosiť na svojom ľavom rukáve po Tomášovi Ďubekovi pravý obranca Peter Čogley. O voľbe rozhodol tréner.

„Čegy odohral všetky zápasy. Mal najvyššiu minutáž. Predpokladáme, že to tak bude aj v novom ročníku. Veríme, že zostane zdravý. S ostatnými sa snažil ťahať mužstvo. Rozhodnutie pre túto sezónu padlo na neho. Klubizmus je tu stále, Chren s Ďubekom sú jeho asistenti. V tíme sú najdlhšie. Odohrali množstvo ťažkých stretnutí. Tomuto klubu veľmi pomohli. V miestenke kapitána ide o najdôležitejších hráčov,“ vysvetlil Benkovský.

Rodák z Trenčianskej Turnej je vo ViOn-e od leta 2018. Na konci minulej sezóny sa dohodol s klubom na novom kontrakte.

„Som vďačný, že môžem byť kapitán. Páska neznamená, že by som sa zmenil alebo začnem chodiť s veľkými ramenami. Neustále budem pracovať v tréningoch i zápasoch. Naďalej chcem pomáhať chalanom. Z mojej strany sa nič nemení. Verím, že ani zo strany kabíny ku mne. Sme rodinný klub, kabína je v dobrom stave. Do všetkého ideme spolu. Máme zdravé sebavedomie,“ prízvukoval Čogley.

Hneď prvé kolo bude pre neho špecifické, keďže so spoluhráčmi vycestuje do materského Trenčína. „Sme odhodlaní. Tešíme sa na nové výzvy a ťažké zápasy. Všetci sme zdraví. Už nech je piatok a prvé kolo,“ uzavrel Peter Čogley.

Výkop je na programe o 20.00 hod. Súboj odvysiela televízia Nova šport.

Káder pre sezónu 2021/2022:

Brankári: Matúš Kira, Patrik Lukáč, Patrik Richter
Obrancovia:
Martin Tóth, Dávid Haspra, Jozef Menich, Martin Bednár, Peter Čögley, Matúš Čonka, Martin Chren, Aaron Belmenen
Stredopoliari:
Denis Duga, Anton Sloboda, Martin Gamboš, Alexandros Kyziridis, Tomáš Ďubek, Karol Mondek, Marián Chobot, Martin Kovaľ
Útočníci:
Kubilay Yilmaz, Marek Švec

Príchody: Martin Bednár (z DAC), Matúš Kira (z FC Košice), Marián Chobot (hosťovanie z ŠK Slovan), Kubilay Yilmaz (z Korony Kielce), Karol Mondek (zo SFC Opava), Martin Gamboš (z FK Senica)
Odchody: Peter Orávik (koniec zmluvy), Adrián Chovan (prestup ŠK Slovan), David Hrnčár (koniec hosťovania z ŠK Slovan), Adam Mihálik (koniec zmluvy), Filip Balaj (prestup do Cracovie Krakov), Matej Moško (koniec hosťovania z MŠK Žilina), Michal Pintér (koniec zmluvy), Tomče Grozdanovski (koniec zmluvy), Marián Šmatlák (koniec zmluvy), Marko Vujič (koniec zmluvy), Žan Pelko (koniec zmluvy)

Foto: TASR/Henrich Mišovič