post

Ctižiadostivosť a hlad po úspechu budú pre hráčov ViOn-u hnacím motorom v jarnej časti

Už o tri dni odštartujú Zlatomoravčania jarnú časť Fortuna ligy pod Dubňom proti domácej Žiline. Na tlačovej konferencii prezradil tréner Karol Praženica ambície mužstva, k nemu sa pridal predseda predstavenstva Martin Ondrejka a kabínu zastupoval kapitán Tomáš Ďubek.

Kabína sa teší na ligu

Vionisti majú za sebou úspešnú zimnú prípravu. V siedmich zápasoch štyrikrát vyhrali, dvakrát prehrali a raz remizovali. Zimný dril absolvovali v domácich podmienkach a takmer všetky súboje odohrali na svojej umelej tráve. Doma zdolali Dubnicu, Bystricu, Petržalku i Šamorín. V generálke remizovali s Púchovom. Za kratší koniec ťahali s Liptovským Mikulášom a v rakúskom Retzi podľahli českej Opave rozdielom triedy.

„Priebeh prípravy a rovnako výsledky sa podobajú tým z minuloročného zimného prípravného obdobia. Ak by sa nám podarilo z hľadiska bodov a výsledkov odohrať takú jar ako vlani, boli by sme určite radi. Bude to náročné, pretože súperi sa na nás pripravujú oveľa lepšie. Budeme sa snažiť hrať čo najlepšie,“ ubezpečil tréner Praženica.

Jeho zverenci sú vo finálnej fáze príprav na úvodné jarné stretnutie proti Žiline. So žlto-zelenými uhral ViOn na jeseň doma bezgólovú remízu.

„Všetci v kabíne sme radi, že to máme za sebou. Už nech to vypukne a hráme prvé kolo. Žilina je výborný súper. Dúfam, že aj my prispejeme k dobrému futbalu. Máme veľkú motiváciu a túžbu splniť náš cieľ. Verím, že sa nám to podarí a po nadchádzajúcich štyroch kolách spoločne oslávime postup do prvej šestky,“ nadviazal kapitán Tomáš Ďubek.

V kádri nastali minimálne zmeny. Vedenie pracuje na príchode útočníka

Oproti jeseni sa mužstvo príliš neobmenilo. Na jar v ňom nebudú pokračovať legionári Junior Silvio, Jacy Maranhao Oliveira, Murilo Henrique, Shaka Mawuli Eklu a Senad Jarovič. Naopak, k Žitave prišli ofenzívne ladení mladíci – Marko Kelemen a David Hrnčár. Do konca sezóny bude v tíme pokračovať z Dunajskej Stredy Jakub Švec.

„Odišlo päť hráčov, dvaja prišli. Snažíme sa doplniť o útočníka. To, že zostal káder pokope, môže byť pre nás výhoda. Chalani sa tešia na prvý zápas a celú jar. Ideme sa pobiť o príležitosť, ktorú sme si vybojovali na jeseň. Súperi budú mať rovnako k tomu čo povedať, takisto chcú byť v šestici najlepších. Máme to ale vo svojich rukách. Ctižiadostivosť a hlad po úspechu bude našim najlepším hnacím motorom,“ pokračoval hlavný lodivod Praženica.

Štyridsaťdeväťročný kormidelník má, popri zranenom Tkáčovi, aktuálne k dispozícii iba jedného klasického útočníka Kelemena, ktorý je na hosťovaní z trnavského Spartaka. Do konca prestupového obdobia by rád privítal ďalšieho.

„Nie je to ideálny stav, no vychádzame z možností, ktoré máme. V priebehu prípravy sme skúšali päť alebo šesť hrotových hráčov. Ani jeden nesplnil naše požiadavky. Bolo by hlúpe, aby sme zobrali niekoho len preto, že vyplní miesto. Je pred nami jedenásť dní, niekoľko alternatív je stále živých. Minulý rok sme takisto začali bez útočníka, neskôr sa k nám pripojil Dočekal. Na jeseň prišiel po štvrtom či piatom kole Jarovič. Musíme sa prispôsobiť, plakať nemá zmysel. Ľudia, ktorí k tomu majú čo povedať, robia pre to maximum,“ doplnil Karol Praženica.

Cieľom je prvá šestka a postup do pohárového semifinále

V osemnástich kolách nazbieral ViOn na jeseň 23 bodov a usadil sa na siedmej priečke. Rovnaký počet majú aj piate Michalovce a šiesta Trnava. Štvrtý Ružomberok má o dva viac, ôsmy Trenčín o dva menej. Štyri kolá tak prinesú zaujímavý boj o miestenky v hornej polovici tabuľky.

„Vždy si treba dávať ciele a posúvať sa dopredu. Chceme byť lepší ako v minulej sezóne. To je zmysel našej práce. Odhodlanie je cítiť nielen na hráčoch, ale tiež všetkých ľuďoch, ktorí sme tu vo ViOn-e. Pred rokom bola situácia diametrálne odlišná. Teraz máme veľkú motiváciu byť na očiach a porovnávať sa s najlepšími. Keď sa nám nepodarí dostať do šestky, zostanú ďalšie dva motivačné faktory v podobe boja v Slovnaft Cup-e a v lige o siedme miesto.  V prípade dobrej výsledkovej konštelácie by sa dalo stále zabojovať o pohárovú Európu. Musíme byť pripravení na všetko,“ zdôraznil tréner Praženica.

So svojim mužstvom ho čaká okrem ligového boja aj štvrťfinálový súboj v rámci Slovnaft Cup-u. V úvode marca sa Zlaté Moravce – Vráble predstavia na pôde Nitry.

„Povedať si, že nám stačí štvrťfinále, je alibizmus a hlúposť. Samozrejme, budeme sa snažiť vybojovať čo najlepší výsledok. V krátkom časovom horizonte to, z hľadiska kádra, bude náročné. Ale sú to príjemné starosti,“ dodal Karol Praženica.

Dvadsiate piate výročie bez veľkých osláv. Na lane je divácky rekord

V deviatich domácich vystúpeniach prišlo vionistov do ViOn arény podporiť v priemere 2 286 fanúšikov. Najviac priaznivcov zaujímal duel so Spartakom Trnava, ktorý do hľadiska prilákal 3 384 ľudí. Najmenší počet sa prišiel pozrieť na súboj so Senicou – 1 138. Napriek tomu môže klub dosiahnuť historicky rekord v návštevnosti.

„Bude to záležať od výsledkov. Na sociálnych sieťach a v rámci marketingových akcií pre to robíme maximum. Určite to osloví nejaký počet ľudí, ale zo skúsenosti a histórie vieme, že návštevy vyplývajú z 90 % prípadov od pozitívnych rezultátov. Ak bude na našej strane športový úspech, rekord zlomíme,“ vyhlásil predseda predstavenstva Martin Ondrejka.

Klub FC ViOn oslávil v januári svoje 25. narodeniny. Napriek štvrťstoročnici žiadne veľkolepé oslavy nepripravuje. Polrok sa bude niesť v skromnosti ako doteraz.

„(Úsmev). V najvyššej súťaži sme dvanásť sezón, z toho desať nepretržite. Stojí pred nami otázka, kam by sme sa chceli ešte posunúť. Odpoveď je jednoduchá, radi by sme dostali šancu v pohárovej Európe. O titule hovoriť by bola utópia. Európu si, za určitých okolností, viem predstaviť. Výročie si príležitostne pripomíname na rôznych akciách, naposledy sme tak urobili na športovom plese. Tento rok vyjde kniha 100 rokov futbalu v Zlatých Moravciach, z toho 25 rokov funguje ViOn. Nič konkrétne či veľkolepé nebude. Ponesie sa to v skromnom duchu,“ uzavrel Ondrejka.

Úvodné zápolenie je na programe v nedeľu od 14.00 hod v Žiline. O týždeň neskôr pricestuje k Žitave Sereď, neskôr Zlatomoravčania vycestujú do Trnavy a pred rozdelením tabuľky si zahrajú doma s Trenčínom.

Káder ViOnu-u pre jarnú časť:

brankári: Branislav Pindroch, Adrián Chovan
obrancovia: Martin Tóth, David Haspra, Jakub Brašeň, Michal Pintér, Peter Čogley, Martin Chren, Antonio Asanovič
stredopoliari: Gustavo Henrique Cabral de Souza, Tomče Grozdanovski, Martin Kovaľ, Anton Sloboda, Tomáš Ďubek, Jakub Švec, Denis Duga, Dávid Richtárech, Peter Orávik, Adam Mihálik, David Hrnčár
útočníci: Vladimír Tkáč, Marko Kelemen

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *