post

ViOn nepremenil šance a proti Slovanu pykal. Belasí potvrdili postup do finále pohára dvomi gólmi

FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble – ŠK Slovan Bratislava 0:2 (0:1)
45. Medved, 62. Weiss (11 m)
Žlté karty:
56. Asanovič – 12. Henty, 31. da Silva, 90. Apau
Červená karta:
61. Asanovič 2 ŽK
Chovan – Hrnčár, Asanovič, Chren, Brašeň – Válovčan (74. Švec), Ďubek (C) (65. Richtárech), Duga, Grozdanovski (85. Mihálik), Kovaľ (85. Gustavo) – Mészáros (74. Cmiljanič)
Slovan:
Šulla – Medveděv, Apau, Božikov (C), De Marco – Nono (77. Lavrinčík), Mustafič (70. de Kamps) – Henty (77. Ožbolt) – da Silva (60. Strelec), Medved, Weiss (70. Čavrič)
Rozhodovali:
Kráľovič – Weiss, Žákech
Diváci:
332

Tréner Praženica urobil oproti prvému súboju na Tehelnom poli v základnej zostave niekoľko zmien. V bráne dal pred Pindrochom prednosť Chovanovi. Na stopérskom poste nahradil Chren zraneného Tótha. V strede poľa laboroval s nakopnutou nohou Sloboda. Na listine dlhodobo zranených boli stále Čogley a Pintér.

Ako prví pohrozili hostia. V ôsmej minúte sklepol Medveděvov center hlavou v šestnástke Božikov na kopačku Medveda, ktorý najprv loptu netrafil a na druhý raz mieril do pravej žrde. V úvodnej pätnásťminútovke zviedla dvojica Chovan – Medved ďalšie dva mikrosúboje. Pri druhom vypálil útočník belasých spoza šestnástky, na čo strážca svätyne ViOn-u včas zareagoval a výborným zákrokom vyrazil loptu na rohový kop. Pri treťom si zavaril sám Chovan, keď Chrenovu malú domov netrafil ideálne a pripravil sľubnú príležitosť svojmu protivníkovi. Pohotovou reakciou zabránil gólu. Slovan sa dostával do šancí po chybách domácich futbalistov. Tí sa snažili aktívne napádať už brankárovú rozohrávku, čo im často vyšlo a vypracovali si niekoľko náznakov. V 23. minúte odcentroval sprava Hrnčár a Apau si takmer loptu zrazil do vlastnej siete. Tá len tesne minula ľavú žrď Šullovej brány. Krátko po polhodine hry rozohral Ďubek štandardku, defenzíva belasých ju neodvrátila podľa predstáv, loptu do ohňa vrátil Válovčan a na zadnej žrdi bol osamotený Chren. Hlavou mieril zblízka do zeme a nad brvno. O päť minút na to sa uvoľnil na pravom krídle Válovčan, vnikol do pokutového územia, prudko odcentroval pred bránu, kde Šulla loptu vyrazil iba do šestnástky, no Grozdanovski ju nedokázal doraziť do siete. Následná strela Dugu z hranice nemala gólové parametre. Najväčšia šanca Zlatomoravčanov prišla päť minút pred odchodom do kabín. Pred bránou sa k odrazenej lopte, po centri Hrnčára, dostal kapitán Ďubek, ale strelou po zemi nemieril z päťky medzi tri žrde. Platilo tak nedáš-dostaneš. Na opačnej strane nakopol za obranu dlhú loptu Nono, ktorý ponúkol presný zásah Medvedovi a ten prepálil Chovana – 0:1.

Do druhého dejstva vstúpili lepšie zverenci Karola Praženicu. Od úvodu boli aktívni, živí a snažili sa vyrovnať. Zakrátko po nástupe sa k dobrej strele spoza pokutového územia dostal Ďubek, ale ani tentoraz Šullu neprekonal. Brankár hostí vyrážal loptu do bezpečia. V 53. minúte centroval sprava na prvú žrď Hrnčár, zakončovateľ Mészáros ale jeho prihrávku cez brániaceho obrancu nedokázal dopraviť do siete. O dve minúty neskôr sa preštrikoval individuálne Válovčan až do šestnástky, odkiaľ sprava odcentroval pred bránu, ale nikoho zo svojich spoluhráčov nenašiel. S naplnením hodiny hry rozohral Nono štandardnú situáciu, po ktorej videl hlavný arbiter ruku Asanoviča a vytiahol druhú žltú kartu. Legionár z Chorvátska zamieril predčasne do spŕch. Okrem toho mal Slovan výhodu penalty. Loptu na biely bod si postavil Weiss a poslal Chovana do opačnej strany – 0:2. Od tohto momentu sa stretnutie dohrávalo v réžii belasých. Do konca stretnutia si vypracovali ďalšie dve príležitosti. Pri prvej zobral striedajúcemu Čavričovi gól z čiary vracajúci sa Duga, pri druhej pálil de Kamps spoza pokutového územia tesne vedľa. Belasí potvrdili postup do finále 51. ročníka Slovnaft Cup-u dvomi gólmi. ViOn sa najbližšie predstaví v sobotu proti Pohroniu.

Karol Praženica (tréner FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble): „Myslím si, že sme boli Slovanu vyrovnaným súperom. Škoda prvého polčasu, mali sme dve veľké šance. Ak chcete belasých zdolať, musíte byť určite efektívnejší. V druhom polčase sme chceli s výsledkom niečo urobiť, žiaľ, červená karta a penalta nás zabrzdili. Odohrali sme dobrý zápas, musíme však premeniť niektoré z tých šancí.“

Ján Kozák ml. (tréner ŠK Slovan Bratislava): Tešíme sa. Vyhrali sme, ale ten zápas bol celkovo zvláštny. Bolo to rozkúskované, katastrofálny terén, premotivovaný súper, slabí rozhodcovia. Dúfam, že hráči budú zdraví, lebo zákroky boli na hranici, nebolo to v poriadku.“